İstanbul’da Görülecek 10 Yer

1-Topkapı Sarayı

istanbul-topkapi-sarayi

Topkapı Sarayı dünyanın en güzel saray yapıları arasında yer alıyor. 1924 yılında müzeye dönüştürülmüş olan bu özel yapı yüzyıllar boyunca Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmış tarihi bir yer. İstanbul’da görülecek yerler arasında başta gelen yerlerden olan Topkapı Sarayı’nda Bağdat Köşkü, Harem, Kutsal Emanetler ve Divan-ı Hümayu mutlaka görülmesi gereken bölümler.

2-Sultanahmet Camii

istanbul-sultan-ahmet-camii

1609 – 1616 yılları arasında I. Ahmet tarafından yaptırılmış olan Sultanahmet Camii İstanbul’un en güzel ve önemli camisi olarak anılıyor. Mimarlığını Sedefkar Mehmet Ağa’nın yaptığı cami Avrupalılar tarafından “Mavi Cami” olarak da biliniyor. Bunun nedeni ise yapımında kullanılan mavi çiniler. Altı adet minaresi olan Sultanahmet Cami diğer camilerden minare sayısı olarak da farklı.

3-Ayasofya Müzesi

istanbul-ayasofya-muzesi

532 yılında imparator Justinian’ın emri ile yapılmış olan Ayasofya tüm dünyadan ziyaretçileri olan çok özel ve çok eski bir yapı. 1934 yılında müzeye dönüştürülen  Ayasofya eşsiz bir mimariye sahip. Yapının ortasında bulunan bronz sütun ise dilek sütunu olarak adlandırılıyor. Ayasofya İstanbul’da gezilecek yerler arasında turistlerin en çok geldiği yerlerden biri.

4-Dolmabahçe Sarayı

istanbul-dolmabahce-sarayi

 Dolmabahçe Sarayı 1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmış çok önemli bir mimari yapı. İstanbul’un en etkileyici yapılarından olan Dolmabahçe Sarayı’nın mimarları Mimar Garabet Balyan ve oğlu Nikoğos. Kristal Merdiven, Bab- ı Hümayun kapısı, Kuğulu Havuz, Merasim Salonu ve Atatürk’ün Yatak Odası Saray’da görmeniz gereken özel bölümler arasında yer alıyor.

5-Süleymaniye Camii

istanbul-suleymaniye-camii

1551 – 1558 yılları arasında Mimar Sinan kalfalık döneminde Kanuni Sultan Süleyman için yaptığı Süleymaniye Camii tüm dünyanın en önemli yapılarından biri. Süleymaniye Camii yapısının içinde cami, medrese, avlu, Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbeleri yer alıyor. İstanbul’da görülmesi gereken yerler arasında Süleymaniye Camii ilk sıralardadır.

6-Yerebatan Sarnıcı

istanbul-yerebatan-sarnici

 İustinianos tarafından 532 senesinde Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak için yapılan Yerebatan Sarnıcı, atmosferi ile herkesi büyüleyen bir yapı. Tavanı 336 adet sütunlu bu muhteşem yapıda ilgi çeken bölümlerden biri de Medusa Başı.

7-Kız Kulesi

istanbul-kiz-kulesi

İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olan Kız Kulesi’nin tarihi M.Ö 4.yy’a dayanıyor. Kız Kulesi hakkında çeşitli efsaneler bulunuyor. Salacak’tan tekne ile gidilen Kız Kulesi her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

8-Galata Kulesi

istanbul-galata-kulesi

İstanbul’un bir diğer önemli simgesi olan, M.S 6.yy’da inşa edilen Galata Kulesi tarih boyunca  fener kulesi, zindan, gözetleme kulesi, rasathane gibi farklı amaçlarda kullanılmış.

9- Yıldız Sarayı

istanbul-yildiz-sarayi

II.Abdülhamit zamanında inşa edilen Yıldız Sarayı içinde kasırlar, çeşmeler, köşkler, seralar bulunan çok özel bir kompleks yapıdır.

10- Aya İrni Kilisesi

istanbul-aya-irni-kilisesi

6.yy’da inşa edilen Aya İrni Kilisesi tüm dünyada en çok ziyaret edilen yapılar arasında yer alıyor.

 

İstanbul’da gezilecek diğer yerler arasında Çırağan Sarayı, Yeni Camii, İstanbul Boğazı, İstiklal Caddesi, Eyüp Sultan Camii, Ortaköy Camii, Mısır çarşısı ve Kapalı çarşı da yer alıyor.

Related Posts

Lokma / Rumeli Hisarı
Den Cafe & Restaurant / Nişantaşı
Petra Roasting Co.