İlişkinizi Mahvedebilecek 9 Cümle

İlişkilerde yaşanan sıkıntıların çoğu söylenen sözlerden kaynaklıdır. Yapılan bir hareket göze çarpmazken, söylenen küçük bir söz bile karşı tarafta kötü bir izlenim bırakabilir. İlişkilerin çoğu pamuk ipliğine bağlı durumda. Buda çok uzun ilişkilerde, tarafların birbirlerine olan saygısının zamanla yitirmesinden kaynaklıdır. Çoğu zamanda çiftler sevgili olduklarını unutup, biz yerine sen-ben demeye başlamıştır bile. İşte bu durum da her iki tarafa istenmeden de olsa söylenen sözlerin birbirlerini zamanla yıpratır. 

İlişkilerde dikkat edilmesi gerek önemli hususlar arasında gelen sözler, bir ilişkiyi iyiye de götürebilir kötüye de. İnsanlar ağızlarından çıkan kelimeleri duymadıkları sürece her türlü ilişkinin zamanla bitmesi kaçınılmaz olmakta. Karşı tarafı kırıp kırmadan söylediğimiz cümleler, size olan sevgisinin veya saygısının zamanla bitmesini sağlayacaktır. Bildiğiniz gibi ilişkilerin temelini önce saygı, sonra sevgi oluşturur. Söylediğiniz cümleler karşı tarafın dikkatini çekmese de bilinç altına işleyecek ve zamanla ilişkiden uzaklaşmaya başlayacaktır. Sizde bunun farkında olmayacak ve bu cümleleri söylemeye devam edeceksiniz. Yapmanız gereken, konuştuğunuz kişinin sevdiğiniz insan olduğunu unutmadan düşünmek ve ona göre konuşmak olacaktır. 

İlişkilerin en büyük olgusu, artık sen-ben değil, biz olmaktır. Bu yüzden karşı tarafın istediği bir şeye “sen yap” veya ” ben yaparım” gibi değil de biz olarak cevap vermeniz hem karşı tarafı hem de sizi mutlu edecek ve aradaki bağı koruyacak, hatta daha da sağlamlaştıracaksınız. Çok zor değil sadece, bir şey yapılması gerektiği zaman karşı tarafı da düşünmeniz yeterli olacaktır. Karşı tarafı düşünülerek yapılan hamleler, kullanılan sözler her iki tarafı da huzurlu bir ilişki içerisine sokacaktır. 

Tabi bazen de sinirli, üzgün, mutsuz olduğumuz durumlarda karşı tarafa söylediğimiz sözler can yakabilmekte. Bunun içinde psikologlar çoğu zaman 10′ a kadar saymanızı ve derin nefes alarak sakinleşmenizi söyler. Hararetli bir tartışma içerisindeyseniz veya başka bir şeye sinirlendiğiniz zaman yapmanız gereken tek şey, kendinizi dinlemek ve derin nefes alarak sakinleşmek olacaktır. Bunu başardığınız zaman ağzınızdan çıkacak olan kelimelerin kontrolünü de elinize almış olacak ve karşınızdaki insanı üzmeden konuşmanızı sürdüreceksiniz.  

Unutmayın; ilişkiler her zaman sevgiyle başlar, kurulan cümleler ve davranışlarla sürer.