Her Annenin Kızını Mutlaka Öğretmesi Gereken 7 Davranış

Merhaba Pinkwomens okuyucuları. Uzun zamandır aranızda değildim. Kadın egemenliği olan bir sitede konu bulmak hiçte kolay değil. Bu yüzden biraz ara vermek zorunda kaldım. Bu hafta her sizlere Her Annenin Kızına Öğretmesi Gereken 7 Davranışları anlatacağım. Malum bu dünyada kız çocuğu yetiştirmek zor. Oldukça zor. Bu yüzden dilimin döndüğünce sizlere yapmanız gerekenleri anlatmaya çalışacağım.  

Çocuklar ilk doğduğu zaman söylenen ilk söz “vatana ve millete hayırlı bir evlat olsun” dur. Çok güzel bir söz. Peki bu sözün gerçek olması için ne yapıyorsunuz? Çocukların eğitimi bildiğiniz gibi önce aileden başlar. Çocuklarımızı nasıl yetiştirirsek, hayata öyle devam eder ve kendi çocuklarına, torunlarınıza, torunlarınızın çocuklarına öyle geçer. Bu aktarım çok nadir bozulur. Unutmayın; çocuklar her zaman aile ve babalarını taklit eder ve onlar ne öğretirse onları yaparlar. Çevremize baktığımız zaman erkek çocuklarının yetişme tarzı ve büyüdüklerinde sergiledikleri davranışlar pekte iç açıcı değil. Bu yüzden Her Babanın Oğluna Mutlaka Öğretmesi Gereken 7 Davranış yazımı da okumanız faydanıza olacaktır. Peki nedir bu öğretilmesi gereken davranışlar? 

1- Ayaklarının Üzerinde Nasıl Durması Gerektiği 

Son yıllarda kadın girişimciler çoğalmakta ve gerçekten çok güzel işlere imza atmaktalar. Fakat kadın girişimciler bir işe başlamak istediği zaman hep motive kırıcı davranışlara karşılaşırlar. Bu yüzdendir ki annelerin kız çocuklarına daha küçük yaşlardan beri ayaklarının üzerinde nasıl durması gerektiğini, kaybetmeyi ve kazanmayı öğretmesi gerekmekte. Bu onun geleceği için büyük bir yatırım olacaktır. 

2- İnsanlara Olan Yaklaşımı 

Bir çocuk her zaman anne ve babasını taklit eder demiştik. Kız çocukları anneyi, erkek çocukları babayı rol model olarak alır. Bu yüzden anneler çevresindeki insanlara karşı nasıl yaklaşıyorsa, kız çocukları da ilerleyen yaşlarda aynı davranışları sergiler. İnsanların arkasından konuşmak, kötü ve aşağılayıcı davranışlarda bulunmak ve bunları çocuğunuzun yanında yapmak, onu ileride aynı davranışlara yönlendirecektir. 

3- Aşk Hayatında Kadın Kadına Konuşun

 

Çocuğunuzu karşınıza alıp, aşk hayatı ile ilgili konuşmanız ona güzel bir motivasyon olacak ve size karşı olan güveni artacaktır. Özellikle kızınızın ilk aşkı hakkında sizinle konuşması ve sizin tecrübelerinizden yararlanması onun ileriki ilişkilerinde de rehber olacaktır. 

4- Zorluklarla Nasıl Başa Çıkılması Gerektiğini Öğretin

 

Çocuğunuza zorluklar karşısında pes etmemeyi, daima ileriye bakmasını ve zorlukları aşmasını öğretmelisiniz. Özellikle yaşadığımız ülkede çok fazla zorluklarla karşılaşacaktır. Bu olduğu yılmaması gerektiğini ve sizin de onun yanınızda olmasını bildiği taktirde zorlukları kolayca aşacaktır.  

5- Kendi Dünya Görüşünü Bulmasına Yardım Edin 

Çocuğunuzun büyüdüğünde kendi hayalinin peşinden koşmasını ona öğretin. Başkalarının dayattığı bir hayatı yaşamaması gerektiğini ve kendi istediği şeyi yapmasını ona öğrettiğiniz taktirde, oldukça başarılı biri olacaktır. 

6- Ona Kaç Yaşındaysa Öyle Davranın

Anne kız iphone bebek

Son 3-4 yılda sıkça karşılaştığımız olaylardan biride budur. Küçük çocukları, büyük kadınmış gibi giydirmek, makyaj yapmak oldukça tehlikeli. Farkında olmadan ona zarar veriyorsunuz ve artık çocuk olmak yerine sizin gibi kadın olmaya çalışıyor. Hatta bu yüzden yemek yapmak isteyip, evi yakan çocuklarda var. Ona çocukken çocuk gibi, genç kızken genç kız gibi, bir kadınken kadın gibi davranın.  

7- Ona Püf Noktalar Öğretin 

Ev ile ilgili, yemek ile ilgili yani kısacası yalnız kaldığı zaman kendi kendisini idame ettirecek püf noktalar öğretmeniz onun faydasına olacaktır. Mesela; lamba değiştirmek, yemeklerin pratik yolları, hatta arabası ile yolda kaldığı zaman nasıl tamir edeceği, balık tutmak gibi püf noktalar onu daha güçlü ve bilinçli yapacaktır. 

Unutmayın; ağaç yaşken eğilir. Siz değişirseniz dünya değişir. Çocuğunuz değiştiği taktirde, oda kendi çocuklarını aynı doğrultuda eğitecek ve bu silsile böyle devam edecek.