Çoğu insanın en büyük sıkıntılarından biri hayır diyememek. Sırf hayır diyemedikleri için de istemedikleri bir takım şeyleri yapmak zorunda kalmış bile olabilirler. Aslında günümüze baktığınız zaman insanların bencil olduklarını, kendilerini mutlu etmeyecek hiçbir şey yapmayacaklarını düşünebilirsiniz. Bu durum pekte öyle değil. İnsanların %95’i sevdiklerinin mutluluğunu kendilerinden daha çok düşünüyorlar. Hayır diyememek sadece yabancı kişilere söylenen bir şey değil, yakın çevrelerinde sevdikleri insanlara da hayır diyemedikleri için istemedikleri bir takım şeyleri yapmak durumunda kalıyorlar. Gelen teklifi ilk kabul ettiklerinde, karşısındaki insanın mutluluğundan mutlu olsalar da, biraz zaman geçtikten sonra pişmanlıklar, keşke demeler başlıyor. Ve çoğu da hayır diyemediklerinden şikayetçiler.  

Peki insanlar neden hayır diyemez? 

Bunun çok karmaşık açıklaması olduğu gibi çok basit bir açıklaması da vardır. Onlar sadece kendisinden önce karşısındaki insanı düşünürler. Peki bu kötü bir şey mi? Bizce değil. Ama dört tarafı kötülükle kaplı bu dünyada gerçekten kötü bir şey. Kötü olmasının da bizce iki nedeni var. İlk olarak; her şeye “evet” derseniz çok üzülürsünüz. Çünkü karşınızda olacak olan çoğu insan bencildir. İkincisi ise; istemediğiniz bir şeyi yaparak hem kendinize hem  de karşınızdaki kişiye maddi veya manevi zarar verebilirsiniz. 

Peki nasıl hayır deriz? 

1) Aklınızı Kullanın 

Evet sadece aklınızı kullanın. Düşünün önce. Size gelen teklifi detaylıca düşünün. Genelde hayır diyemeyen insanlar, gelen teklifleri düşünmezler. O an düşünme yetisini kaybeder de diyebiliriz. Ağzından evet çıkmıştır ve bir kere evet dediyse de onu yapmak zorunda hissederler kendilerini. O yüzden düşünün. İlk zamanlarda düşünmek için süre isteyin. Zamanla ani teklifler konusunda düşünme yetiniz gelişecek ve hızlı düşünebileceksiniz. 

2) Biraz Bencil Olun 

Bencillik size göre değil, bunun farkındayız. Ama mutsuz olmamak istiyorsanız biraz da kendinizi düşünmeniz gerekmekte. Bazı durumlarda başkasından çok, kendinizi düşünmeniz sizin yararınıza hatta bazı durumlarda karşıdaki insanın da yararına olacaktır.  

3) Kararlı Olun 

Hayır diyemeyen çoğu insan kararsız kaldığı için, kaçma yolu olarak “evet” cevabına sığınır. Hiçbir zaman kararsız olacak bir durum yoktur ortada. Her zaman bir konunun iki sonucu vardır ve size en uygun olanını seçmeniz gerekmektedir. 

4) Alternatifler Üretin 

Hayır dediğiniz aman kaba görüneceğinizi, karşınızdaki insanı kıracağınızı düşünebilirsiniz. Öyle görünmeyeceksiniz. Tabi karşınızdaki insana kaşlarınızı çatarak ve çok sert bir şekilde “Hayır!”  deyin demiyoruz. Bu yüzden alternatif cümleler üretin kendiniz. Mesela; “Şu sıralar başka önceliklerim olduğu için bunu yapamayacağım! Üzgünüm!”  dediğiniz zaman kaba görünmeyeceksiniz, aynı zamanda da hayır demiş olacaksınız.  

5) Kendinizi Yıpratmayın 

Yukarıdaki yöntemleri veya alternatif başka yöntemler denediniz. Genelde hayır dedikten sonra kendinizi kötü hissedeceğinizi biliyoruz. Bu konuda kendinizi yıpratmayın. Ve vermiş olduğunuz “hayır” kararınızın arkasında durun. Bunu yaptığınız zaman “hayır” demeleriniz daha da kolaylaşacaktır. Evet bir cevapsa hayır demeninde bir cevap olduğunu unutmayın ve insanların sizi kullanmasına izin vermeyin.  

Unutmayın; Hayır diyerek insanların sizi kullanmasını önlemiş olacaksınız.