Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz gün, şüphesiz ki en mutlu gününüzdür. Annelik duygularını yoğun bir şekilde yaşarsınız. Vücut zamanla büyük bir değişime uğrar ve karın bölgesi genişleyerek çatlaklar oluşmaya başlar. Doğumdan sonra bebeğinize kavuşmak ise tarif edilemez duygular karmaşasıdır. Bütün bunlardan sonra dünya bir anlığına durur ve çatlaklardan kurtulmak için bin bir türlü yol aranır…

Çatlaklar oluşmaya başlamadan önlemler alınmalı

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren vücudunuzun nem dengesini korumaya çalışmalısınız. Nem dengesini sağlamak, hem içten hem dıştan desteklerle olmalı. Yani; bol bol su içerek, kalsiyum değerlerine dikkat ederek vücudunuzu içten desteklemiş olursunuz. Dıştan destekleme de çeşitli yağlarla olabilir. Çatlaklar için en etkili yağ badem yağı olarak bilinmektedir.

Kalsiyum değerleri önemli

Hamile kadınlarda, bebek gelişirken anneden en çok aldığı mineral kalsiyumdur. Kalsiyum aynı zamanda hücre zarında da bulunuyor ve eksikliği çatlak oluşumunu tetikliyor. Hamilelikte çatlak oluşumunu önlemek için bol bol kalsiyum içeren gıdalar tüketilmeli.

Badem yağının önemi

Hamilelik çatlakları daha hiç oluşmadan cildinize her gün badem yağı ile masaj yaparak çatlak oluşumunu engellemiş olursunuz. Hamileliğiniz ilerlemiş ve kırmızı çizgiler şeklinde çatlaklarınız oluşmuş olsa bile badem yağı sürerek bu çatlaklardan büyük oranda kurtulabilirsiniz.

Hamilelik sona erdikten sonra göbek bölgenizde çatlaklar varsa!

İşiniz biraz daha zor diyebiliriz. Çünkü çatlaklar oluşmadan önlem almak çok daha kolaydır. Ancak oluşmuş, vücuda yerleşmiş çatlaklardan kurtulmak biraz daha zorlu bir süreçtir. Bunun için çeşitli yöntemler mevcut.

Evde kendiniz uygulayabileceğiniz maskeler yapabilirsiniz.

Hamilelik çatlaklarını yok eden doğal maske

  • 1 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 1 yemek kaşığı kekik yağı
  • 1 yemek kaşığı portakal yağı
  • 1 tatlı kaşığı karabiber yağı
  • 1 çay kaşığı tarçın yağı

Bir kabın içerisinde iyice karıştırılarak cilde uygulanır. Her akşam düzenli bir şekilde masaj yapılarak kullanılmalıdır.

 

Ya da bir cilt bakım uzmanına giderek yardım alabilirsiniz. Cildinize uygulanabilecek mezoterapi, kimyasal peeling gibi yöntemlerle çatlaklarınızdan büyük oranda kurtulabilirsiniz.