Güzellik Sektöründe Diksiyon ve Pozitif Yaklaşımın Önemi

Sevgili Pink Women’s okuyucu ve takipçileri;

Sizleri sevgiyle selamlıyorum.

Her zamanki gibi ağlamakla gülmenin kardeşliğiyle birlikte, iyi ve kötüyle iç içe olduğumuz, güzellik ve çirkinlikle harmanlanıp yoğrulduğumuz ve adına “hayat” dediğimiz süreçlerimizde sağlık, huzur, mutluluk, başarı ve güven dolu günler diliyorum sizlere.

“Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” demiş atalarımız ve daha neler neler demişler. Her biri yaşanmışlıklardan edinilen tecrübelerin, deneyimlerin sonucunda söylenmiş sözler ve deyimler değil mi? Her biri de birbirinden kıymetli.

Sizleri bilmem ama, ben çok severim atalarımızın, büyüklerimizin edindikleri tecrübeleri ve deneyimlerini dinlemeyi. Her birinden kendime ayrı ayrı mesajlar ve dersler çıkartmayı. Yazmış olduğum atasözümüzde en çok sevdiklerimden ve önemli olduğuna inandıklarımdan biridir. Ne kadar önemli ve doğru olduğunu yaşamımızın içinde çok net görüyor ve deneyimliyorum şahsen ben. Mesleki ve özel hayatımızda ne kadar güçlü ve büyülü bir etkisi olduğunu da sanırım hepimiz kabul ederiz. 

Yüzlerimiz bizlere ait  birer maskeyse şayet, kalpten, gönülden geçen düşüncelerimizi duygu durumumuzla harmanlayarak dilimizle ortaya koyma şeklimizin tanımı “iletişim” olmalı diye düşünüyorum. Bilimsel ve akademik bir tanımdan bahsetmiyorum tabi ki! Bence en basit tanımı böyle.

Malum beynimiz de bizim her an mutluluk saçacak şekilde tasarlamamış haliyle. İnsanız işte; her türlü düşünceleri düşünüp, duygu durumlarını hissedip, yerli yersiz, doğru yanlış tepkilerle dile getirmemizde çok olası ve doğal durumlardır kanımca.

Hormonel ve tepkisel olarak biz insanoğlunda davranış şekillerinden, cümlelerimizi oluşturan kelimeler ve duygularımızda çeşit ararsak eğer, Evvelallah! her birimiz ayrı bir çeşit ve ayrı birer renk olarak bütünün önemli parçalarını oluşturuyoruz. Niyet, fıtrat, gönül güzelliği gibi kavramlar çok daha farklı ilahi bir boyut olduğu inancındayım.

Yaşam içinde her meslek için çok önemli olduğunu düşündüğüm doğru iletişimin bu önemli alt maddeleri aynı zamanda hizmet sektörlerinden biri olan makyaj sektöründe de çok önemli yerleri olduğunu düşünüyorum. Sektörümüzde sahip olduğumuz yeteneğimiz, bilgi ve tekniklerle güzelliklere güzellik katarken, hataları sıfırlarken işin sadece bununla bitmediğini hepimizin kabul edeceği bir gerçektir. Doğru iletişimin önemini gözardı edemeyiz. Doğru bir diksiyon ve pozitif bir yaklaşım birbirlerini tamamlayan sac ayağı misali olmazsa olmazların en önemli unsurlarından olduğu muhakkak. Öncelikle iyi bir dinleyici olarak ve özellikle karşımızdakini doğru, iyi ve olumlu olarak anlamaya çalışarak başlattığımız bir iletişimin çok daha sağlıklı ve verimli olacağını düşünürüm her zaman. Kendimiz olmayı ilke edinerek dürüst, doğal, samimi olarak karşımızdaki kişilere yaklaşıyor olmamız da bütünü tamamlayan en önemli adımlar olduğuna da gönülden inanıyorum.

Bakın ki; atalarımız bir kez daha boşuna dememiş; “İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır” diye…

Gönüllerimize eş insanlarla karşılaşmamız ümidiyle…

Sevgiler

 

 

 

İlkay Akbaş

Professional Makeup Artist Mentor / Profesyonel Makyaj Sanatçısı Danışmanı