Güneş Işınları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kumsalda, pırıl pırıl bir güneş altında vakit geçirmek kendimizi nasıl da iyi hissettirir. Peki bizi mutlu hissettiren güneş ışınlarıyla ilgili neler biliyoruz? Yaşam kaynağımız olan güneş ışınlarının vücudumuza olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Vücudumuz İçin Çok Önemlidir

Vücudumuzdaki D vitamininin ana kaynağı güneş ışınlarından gelen UVB diye  adlandırılan ışınlardır. Yani; güneş ışınları vücudumuzda D vitamini oluşumunu sağlar. Şöyle ki; D vitamini, güneş ışınlarının derimizden emilmesiyle vücutta üretilir. D vitamini bütün hücreleri güçlendirir, adale ve kas sistemini güçlendirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle hamilelerde halsizlik varsa D vitamini eksikliği ihtimali çok yüksektir. Vücut için çok önemli olan vitamin D eksikliği halinde kemik metabolizmasının bozulmasına yol açarak; çocuklarda Raşitizm, yetişkinlerde Osteomalazi ve Osteoporoz diye adlandırılan kemik erimesi oluşturabilir. Özellikle çocukları D vitamini alacaklar diye çok fazla güneşe maruz bırakmak da yanlıştır. 2 yaşın altındaki çocukları daha iyi korumalı, mümkünse direkt güneşe çıkartmamalı. Gün içerisinde 11.00- 15.00 saatleri arasında özellikle güneşten uzak durulmalı. Güneş almayan yere geçmek güneşten korunabilmenin en iyi yoludur.

Bronzlaşmak İçin Güneşte Kalmak

Bronzlaşmak amacıyla güneş altında asla kalmayın. Çünkü güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak, ciltte lekelenmelere ve kırışıklıklara sebep oluyor. Ayrıca cilt kanseri riskini de arttırıyor. Güneşe çıkmadan yarım saat önce cildinize uygun güneş koruyucuyu sürün. Açık alanda uzun süre kalacaksanız 2 saatte bir tekrar güneş koruyucu sürün. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için şapka takın. Özellikle kadınların daha güzel görünmek için denediği yöntemlerden biri olan solaryum kesinlikle önerilmiyor.

Güneşten Yeterli Miktarda D Vitamini Almak

Dünya Sağlık Örgütüne göre, günlük D vitamini ihtiyacınız için gün içerisinde ellerinizden ve yüzünüzden 15-20 dakika aldığınız güneş ışınları yeterlidir. Cildi çok fazla güneşe maruz bırakmaya gerek yoktur. Çünkü cilt çok fazla güneşe maruz kalırsa ciltte lekeler oluşur.  Güneş lekeleri sizin güneşten yeterince korunamadığınızı gösteren önemli bir belirtidir. Sadece yaz aylarında değil her mevsim güneşin zararlı ışınlarını alırız. Bu yüzden yaz kış korunmak önemli.