Gülümsemek En İyi Tedavi Yöntemi

Bahar geldi, zorlu bir kışı geride bıraktık. Bazıları kışı çok sever bazıları da baharı. Baharın daha çok dışarı çıkıp, gezip-görüp ferah kıyafetlerle vakit geçireceğimiz mevsim olduğunu düşünüyorum. Kat kat giyinmek yok bir kere.

Havaların ısınması, çiçeklerin açıp kuşların ötmeye başlamasıyla bazı insanlarda bir şey olur ki bu güzellikleri görmeyip içlerine kapanırlar. ‘Bahar Depresyonu’…

gulmek, mutlu olmak, bahar, depresyon, tedaviNe yazık ki bazı güzelliklerden kendilerini mahrum bırakırlar. Tabi ki bunu bilerek yapmazlar, genellikle ‘Elimde değil, kendimi mutlu hissedemiyorum’, ‘Havalar ısındı biliyorum, gezmem lazım ama evden dışarı çıkamıyorum’, gibi yakınmalarla uzmanlara başvura biliyorlar. Kendilerini ne kadar zorlasalar da bir şey yapmaya, mutlu hissedemediklerini ve dışarı çıksalar bile eğlenemeyip rahatsız huzursuz hissettiklerini söylerler.

Bahar depresyonunda anahtar kelimeler bunlar; ‘mutlu hissedemiyorum’, ‘eğlenemiyorum’, ‘huzursuz hissediyorum’, ‘dışarı çıktığımda kaygılanıyorum’.

Daha önceden ‘manik depresif’ teşhisi konulmuş kişilerde görülme sıklığı daha fazladır. B12 vitamin ve demir eksikliğinden dolayı da görülebilir. Bir de yaz aylarında doğanların, bahar depresyonuna yatkınlığı fazladır.

Herkesin her günü aynı olmayabilir bugün güzel hisseden yarın mutsuz olabilir, önemli olan mutsuz hissettiğinde hayata olan bakışın değişmesin içe kapanıklığını kronik bir hale getirmesin.

Pozitif bakmak hayata en önemlisi. İnsan günlük yaşamını ne üstüne kurarsa ara sıra kafa karışıklığı dönemlerinde de çabuk toparlar. Eğer hayata her zaman pozitif ve olumlu bir şekilde yaklaşırsa bahar depresyonunu da çok küçük bir şekilde atlatabilir. ‘Benim bu ara kafam karışık olabilir ama zaten yaşam çok güzel havalar ısındı insanın içi de ısınıyor’ demeli kendine.

yaşam, psikoloji, gülmek, kadınlarOlumlu arkadaşlarınızla görüşmenizi sıklaştırın. Karamsar kişiler sizi bu dönemden çıkmanıza yardımcı olamaz. Ama olumlu düşünen veya dışa dönük arkadaşlarınızın yanında kendinizi neşeli hissedebilirsiniz. Ve hiç farkında olmadan bir de bakmışsınız gülümsüyorsunuz.

Gülümsemek çok kolay bir hareket ve her zaman uygulayabileceğimiz bir tedavi yöntemi olduğunu unutmayın. Kendimizi kötü hissettiğimizde bu çok zor ve yapması imkansız gelebilir ama eğer buna kendinizi zorlarsanız ve her zaman gülecek bir şeyler bulmaya çalışırsanız bu otomatik hale gelecektir. Etrafa bol gülücükler saçacağınız güzel baharlar…

 

Related Posts

Bahar Detoksu
Boşanan Ebeveynler Dikkat
Mutlu Besinler