Göz Altı Morluklarına Bitkisel Çözüm

Birçok kişinin ortak sorunu göz altı morluklarıdır. Göz altları yüzün en hassas derisine sahip olduğu için çok çabuk yıpranabilir. Çok fazla güneşe maruz kalma, kötü beslenme alışkanlıkları, stres, hava kirliliği, az su içmek, yeteri kadar uyumamak vb. sebepler gözaltlarımızı hatta bütün cildimizi kötü yönde etkiler.

Göz altlarımızda morlukların oluşmasını istemiyorsak mutlaka öncelikle güneşten korumalıyız ve tabii ki özel bakımlar yapmalıyız. Her zaman öncelikli tercihimiz bitkisel ürünler olmalı.

Size olumlu sonuçlar almış memnuniyet oranı yüksek olan bitkisel kürlerden bahsetmek istiyorum.

Salatalık

Salatalığı yuvarlak dilimleyip göz üstüne uygulamayan kalmamıştır sanırım. Hepimizin bilip uyguladığı bu yöntem gerçekten göz çevresini rahatlatır, canlandırır, şişlik ve morluğunu alır. Daha etkili ve hızlı bir çözüm için salatalığı dilimlemek yerine rendeleyip uygulayabilirsiniz.

Patates

Patates özellikle morluklar için birebirdir. İçerisindeki nişasta ve katalaz enzimi sayesinde ciltteki rengi açmaya yardımcı olur. İyi bir sonuç almak için uyumadan bir saat önce uygulanmalı. Bu kür bir rutin halinde her gece uygulanmalıdır. Uygulaması oldukça kolay. Patates soyulup rendelenir ve bir pamuk yardımıyla patatesin suyu gözaltına uygulanır. Kuruyana kadar beklenir. Daha sonra nazikçe durulanır.

Maydanoz ve yoğurt

Maydanozun faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğindeki K vitamini, karoten ve C vitamini sayesinde cildi güçlendiren bir özelliğe sahiptir. En önemlisi K vitamini sayesinde kılcal damarlardaki kan akışını düzenleyerek göz altındaki morlukların azalmasında yardımcı olur. Peki bu kürü nasıl uygulayacaksınız? Çok kolay. 4-5 dal maydanoz ve 2 kaşık yoğurdu mikserden geçirin. Elde ettiğiniz bu doğal kremi göz çevrenize nazikçe uygulayın. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Gözaltlarınızı hem nemlendirecek hem de bunu her gün uygulayarak günden güne gözaltı morluklarınızın nasıl açıldığını fark edeceksiniz. Ayrıca bu mucize karışım, gözaltındaki şişlikleri de alır.

Nar çekirdeği yağı

Cildi zararlı serbest radikallere karşı bir kalkan gibi korur. İçerisinde bulunan doğal antioksidanlar sayesinde derinlemesine nemlendirici etki sağlar. Uyumadan önce isterseniz sadece gözaltlarınıza, isterseniz de tüm cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanılırsa gözaltı morluklarında ciddi anlamda iyileşme sağlar. Kalojen üretimine yardımcı olduğu için, morlukların yanı sıra göz çevresindeki ince kırışıklıkları gidermede de etkilidir

 

Çay

Çayın göz çevresine olan mucize etkisini bilmeyen kalmamıştır. Biz yine de hatırlatmak amacıyla faydasına değinelim. İster siyah çay, ister yeşil çay hiç fark etmiyor. Demlenmiş ve soğumuş çayı bir peçete yardımıyla (sallama çay da olabilir) göz çevrenizde 10-15 dakika bekleterek göz çevresindeki koyulukları ve şişlikleri nasıl da çabuk yok ettiğini görebilirsiniz.

Çağla Şikel’in uyguladığı doğal göz altı maskesi: