Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Gıda İntoleransı Nedir? 

Gıda İntoleransı, yediğimiz besinlerin, vücudumuza yararlı olup olmadığı ile ilgilidir. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki gıda intoleransı kişiseldir ve herkeste farklılık gösterir.  

Gıda/besin intoleransı veya duyarlılığı aslında kulağa geldiğinden daha önemli bir konu. Önemi ise, duyarlılığı olduğunuz besinleri tükettikçe bedeniniz haddinden fazla çalışmakta, yorulmakta. Hatta bu çalışmayı boşa yapmaktadır. Sindirim sisteminize ekstra bir iş yükü daha bindirerek, vücudunuzu zorlamaktasınız. Size yararı olmayan besinleri tüketmeniz, vücudunuzu kirletmesi ile eşdeğer niteliktedir. Ayrıca gıda intoleransını, alerji testi diye de yaptırabilirsiniz. Gıda İntolerans testi yaptırdığınız zaman, hangi gıdaya alerjinizin olup olmadığını öğrenirsiniz. Duyarlı olduğunuz gıdayı tüketmeye devam ettiğiniz zaman, alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu alerjik reaksiyonlar kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi, büyük durumlar veya küçük reaksiyonlar olabilir. Örneğin; glüten alerjisi olan bir insan tahıl ürünleri yerse şeker komasına girebilir. Veya elmaya karşı duyarlı olan bir insan bunu tükettiği zaman vücudunda kabarmalar, kaşıntı gibi küçük reaksiyonlarda verilebilir. Duyarlılığınız olduğu bir gıdayı tükettiğiniz zaman kesinlikle bir doktora başvurmanız gerektiğinizi hatırlatıyoruz. 

 

Gıda İntoleransı Testi 

Gıda İntoleransı testi, vücudunuzun neye duyarlı olduğunuzu ölçen bir testtir. Yediğiniz gıdaların hangisi faydalı veya zararlı olduğunu gösteren bu testte, alerjinizin olup olmadığını, vücudunuzun hangi gıdayı daha çabuk sindirdiğini, hangisini zorla sindirdiğinizi öğreneceğiniz bir test. Vücudunuzdan alınan kan ile ölçüm yapılan gıda intoleransı testinde, her şeyi öğrenebilirsiniz.  

Alerjiniz olan bir gıda sizde kötü sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden bu testi herkesin yaptırması gerekmektedir. Hastanelerde veya gıda İntoleransı testi yapan yerlerde bu testi yaptırabilirsiniz. Araştırmalarımıza göre en ucuz test maliyeti 600 TL’dir. Maliyeti kulağa çok gelen bu test, sağlık açısından oldukça önemli olup, her insanın yaptırması gerektiği kanaatindeyiz. Çünkü bilmeden tüketilen gıdalar, size ciddi zararlar verebilir, geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara veya sizi oldukça kötü bir zamana sürükleyebilir. 

Gıda İntoleransı testleri tamamen hangi gıdanın size yararı veya zararı olduğunu ölçüp, sizi bilgilendiren bir testtir. 

Pink Women’s ailesi olarak, Gıda İntoleransı testini yaptırmanızı öneriyor ve sağlıklı bir yaşam diliyoruz.