Farkındalık Kazanın Önce

yaşam-psikoloji-9şubat-sigara

Sigara kullanmak, toplumda görüp, deneyip alışkanlığa dönüştürmektir. Sigarayı bırakamamak bağımlılıktır. Sigara nikotin içerdiğinden nikotin bağımlılığıdır. Doğuştan gelen bir şey değildir. Bu yüzden de davranış olarak adlandırabiliriz. Davranışlarımızı bırakmak ya da sürdürmek bizim elimizdedir. Kendi sağlığına zarar veren bir davranışı bırakmak ister herkes. Bunun için de en önemli adım ‘’Farkında olmak’’tır. Farkındalığını kazanan her birey sigarayı bırakma yoluna girmiş demektir.
sigarayı, bırakmayı, dusunmek, bagımlılık

Sigarayı bırakmak için birçok yöntem mevcut. Bunlardan bazıları; Nikotinli sakızlar veya psikolojik ilaçlar. Birey bunları ne kadar kullanırsa kullansın yine; parmaklarının arasında tutup, dudaklarıyla içine çektiği sigarayı isteyecek, Nedeni de söylediğim gibi farkındalık kazanmamak. İlaçlar bir bağımlılıktan diğer bir bağımlılığa geçiş demektir.

Farkındalığı nasıl kazanabiliriz? Ben sigarayı içiyorum evet, stresli zamanımda içiyorum, mutlu olduğumda içiyorum, sabah kalktığımda içiyorum, yemekten sonra içiyorum yani her anımda içiyorum. Neden? Bu birinci sorumuz. Nedenini cevaplaya biliyor muyuz? Sigara içerek harcadığımız nefesi biriyle konuşarak harcarsak sorumuzun cevabını vermiş olur muyuz? Demek istediğim eksiklikten dolayı mı sigara içiliyor? Birilerinin eksikliği. O halde bu sefer de birilerine bağımlı oluruz.

İnsanoğlu çok güçlü bir iradeye sahip bunu isteyip göstermek kendi elinde. Birilerine veya maddelere ihtiyacı yok. Güçlü olabileceğini bilmeli, yapabileceğine inanmalı.

Farkındsigara, bagımlılık, bırakmak, günalık için kendimize ikinci sorumuz ise; içmesem ne olur? Bunun cevabını okuyan kendisine versin kendinde kalsın. Olabilecek bütün ihtimalleri aklınıza getirin.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra birey artık kendi binasını onarmış demektir. Bazen depreme karşı güçlendirici destek alabilir. Bu da çok olağan bir şey. Zaten farkındalığını kazanıp, bırakmayı aklına koymuş biri bunları başardıktan sonra neredeyse tamamlamak üzere ve bunu da genellikle tek başına başarmış. Sadece son adımda desteğe ihtiyaç duyabilir. Böyle hissederseniz sakın kötü olduğunu düşünmeyin, bunun sigarayı bırakma yolundaki davranışlarınızı sağlamlaştıracağını unutmayın. Ve unutmamanız gereken önemli bir şey daha; sağlığınız sizin elinizde bunu başarmanın çok kolay olduğunu anlattım, zorluk yaşayabilirsiniz ama yılmadan yolu tamamlaya da bilirsiniz. Sayılı olan nefesimizi sigarayı içinize çekerek harcamayın.

Sigarayı bırakmış biri hayatına ve nefesine en güzel hediyeyi vermiş demektir. 

Related Posts

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü