Evde Ayak Bakımı İçin Öneriler

Yaz kapıda, artık bütün kış boyunca giydiğimiz kapalı ayakkabıları kaldırıp onların yerine açık ayakkabıları çıkaracağız. Peki ayaklarımız bu duruma hazır mı? Hazır değil cevabını duyar gibiyim. O halde evde ayak bakımımızı kolayca nasıl yapabiliriz anlatalım.

Tırnak Törpüleme

  

İlk olarak, ayaklarımız kuruyken gerekiyorsa önce tırnakları kısaltma ve ardından  törpüleme ile başlıyoruz.

Ilık Suda Bekletme

Bir kaba ılık su koyup içerisine bir çay bardağı sirke ekliyoruz. Sirke asitli olduğu için hem ayaklarımızı doğal bir şekilde temizleyecek hem de  ölü derilerimizden kolayca arınmamıza yardımcı olacak. Ayrıca farklı bir seçenek olarak ayaklarınızın mis gibi kokmasını isterseniz sirke yerine bir bütün limonu suya sıkarak kabuğuyla beraber suya ilave edebilirsiniz.  Ayaklarımızı bu suda 15 dakika beklettikten sonra temiz bir havluyla kuruluyoruz.

Topuk Törpüleme

Topuklarımızı ve ayak tabanımızdaki sert kısımları kibarca törpülemeye başlıyoruz. Zaten ayaklarımız ılık suda iyice yumuşadığı için çok rahatça çıkıyor. Böylece fazla derine inmeden ve zorlamadan sert kısımlardan kurtulmuş oluyoruz.

Masaj Yağı Uygulama


Ayaklarımızı tekrar kuruluyoruz ve  herhangi bir bakım yağı yada masaj yağı ile ayaklarımıza masaj yapıyoruz. İsterseniz aromalı yağları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca tırnaklarımıza tek tek yağ damlatıp biraz bekletiyoruz.

Tırnak Etlerini İtme

Masaj yağıyla iyice yumuşamış olan tırnak etlerini, itme aparatıyla nazikçe itiyoruz. Eğer tırnak etlerinizi daha önce kestiyseniz kesilmeye alıştığı için  tekrar tekrar kesilmek isteyecektir. Siz bunları elinizden geldiğince az kesmeye çalışın. Çünkü onları ne kadar derinden keserseniz zamanla daha da kötü bir şekilde çıkacaktır. Eğer daha önce kesme uygulanmamışsa ya da sizi çok rahatsız edecek bir görünüm yoksa masaj yağı uyguladıktan sonra hafif iterek bırakmak en sağlıklı ve güzel yöntemdir. Şunu da unutmayalım ki itme işlemini de çok sık yapmamalı. Haftada en fazla bir defa uygulanmalı. Çünkü çok itince zamanla tırnakla et arasında daha fazla ayrılmaya neden olabilir, bu da hem görüntü olarak hem de sağlık açısından kötü sonuçlar doğurabilir.
Ayrıca isterseniz ve vaktiniz varsa topuklarınıza  topuk kremi uygulayıp çorap giyerek birkaç saat dinlendirebilirsiniz. Böylece nemi iyice hapsedip yumuşacık olmuş mutlu  ayaklara sahip olacaksınız.

Son Dokunuşlar

Ayakları bakımlı ve güzel gösteren vazgeçilmez en önemli şey tartışmasız rengarenk ojelerdir. Sevdiğiniz renk ojelerle minik dokunuşlar yaparak ayak bakımınızı bu şekilde sonlandırabilirsiniz.