İlişkilerin en büyük sorunudur, zamanla uzaklaşmak. Çoğu zamanda nedenini bilmiyorsunuzdur. Bu yüzden de kendi kendinizi yiyip bitirdiğiniz zamanlarda olmuştur. Nerede hata yaptığınızı, neden erkek arkadaşınızın eskisi gibi olmadığını düşünüp durursunuz. Öyle ki önceden sizinle görüşmek için uzun yollar kat eden erkek arkadaşınız, artık daha seyrek gelmeye başladı. Eskiden bir Romeo, bir Mecnun iken şimdilerde sizden ufak ufak uzaklaştığını hissediyorsunuz. Peki bu sizin hatanız olabilir mi? Farkında olmadan sergilediğiniz davranışlar, erkek arkadaşınızı sizden uzaklaştırmış olabilir mi? 

Bir ilişkide sergilenen tüm davranışlar iki kişi arasında olan ilişkiye dayalıdır. Aşk dolu günleriniz veya kavga ettiğiniz zamanlar, hem sizden hem de partnerinizden kaynaklanır. Ataol Behramoğlu’nun dediği gibi “ölümdür yaşanan tek başına, aşk iki kişiliktir…”  sözünü hatırlatarak, erkekleri soğutan davranışlara geçelim. 

Arabesk Takılmayın 

erkekleri-soğutan-davranışlar

Arabesk olmaya bilirsiniz. Bunu zaten çoğu kişi de kabul etmez. Ama sosyal medyada yazdığınız atarlı sözler, ettiğiniz kavga sonucu yazdığınız arabesk sözler erkek arkadaşınızı soğutacaktır. Özellikle imalı mesajlarınız, karşı tarafın canını sıkacağının garantisini veririm. Erkekler karmaşaya düşmeyi sevmez. Yazdığınız arabesk bir söz üzerine ” bana mı yazdın o sözü?”  diye bir karşılık almanız kaçınılmaz. (aslında ona yazdığınızı bilir) Bunun üzerine ” hayır” derseniz bu sefer karmaşaya düşer. Ona yazmadıysan kime yazdın? Bu sorularla uğraşmaya gerek yok. Arabesk sözleri yazmak için düşünmeye ayırdığınız zamanı, sevginizi göstermek için harcayın. 

Kurcalamayın Sakın! 

erkekleri-soğutan-davranışlarr

Sevgilinizin hesaplarını, telefonunu karıştırmanız, durmadan onu sorgulamanız, hatta her saat başı ne yapıyorsun? Neredesin? Kiminle konuşuyorsun?  gibi cümleler ile sorgulamanız, onda bir soru oluşturacaktır. “Bana güvenmiyor mu?” Bu ilişkiniz için çok büyük bir sorun haline gelir. 

  • Sevgilinizin e-maillerini okumayın 
  • Cep telefonunu karıştırmayın 
  • İnternetteki arama geçmişlerine bakmayın 
  • İnstagram’da hangi fotoğrafı beğenmiş diye kontrol etmeyin 
  • Gece whatsupp’ta online mı?  Kiminle konuşuyor gibi kontrolleri yapmayın 
  • Bir kadının çantasını karıştırılmaması gibi bir erkeğinde cüzdanını ceketini karıştırmayın 
  • Hayatta yer alan çok basit bir kural var. Bir şey size ait değilse ONA DOKUNMAYIN! 

Çok basit bir şekilde uygulanan  bu kurallara lütfen uyun. Uymadığınız takdirde, ona güvenmediğinizi zannedecek, hatta zamanla ona güvenmediğinizi anlayacaksınız. Çünkü güvenen insan bunları yapmaz. 

Eski İlişkilerinizle Karıştırmayın 

erkekleri-soğutan-davranışlarrr

Eski ilişkiniz kötü bitmiş olabilir. Eski sevgilinizden hayatın en büyük kazığını yediniz belki de. Bu kötü tecrübeyi iyiye dönüştürmek sizin elinizde. Unutmayın herkes aynı değildir. Eski sevgiliniz öyle yaptı diye, yeni birlikte olduğunuz kişide size aynısını yapacak diye bir şey yok. Eğer emin değilseniz yeni bir ilişkiye başlamayın zaten. Eğer kendinize güvenip yeni bir ilişkiye başladıysanız da, eski ilişkinizin acısını yeni ilişkinizden çıkartmayın. Bu ne sizi mutlu eder, nede sevgilinizi. Bu arada; Sizinle romantik dakikalar yaşayan insana güvenin. O sizi seviyordur. 

Gereksiz Kıskançlıktan Uzak Durun

erkekleri-soğutan-davranışlarrrrrrr 

Bir ilişkide edilebilecek en saçma kavgadır. İlişkinizi yıprattığınızı anlamazsınız. Seven insan kıskanır sözünün arkasına sığınarak yaptığınız bu kıskançlık, aslında kendinize veya sevgilinize olan güvensizliktir. Bunu yapmayın, çünkü sevgiliniz bunu anlar. Siz ona her ne kadar “seven insan kıskanır” deseniz de, o ona veya kendinize güvenmediğini düşünecektir zamanla ve sizden soğumasına neden olacaktır. Gereksiz kıskançlıkları bir kenara bırakın. Bir ünlüyü beğenebilir, yoldan geçen bir kıza güzelmiş diye bilir. Sizin sevgiliniz olduğunu unutmayın. Rahatsız oluyorsanız bunu güzel bir dille ifade ettiğiniz zaman sizi dinleyecektir zaten. 

Tartışırken Dikkat Edin 

erkekleri-soğutan-davranışlarrrrrr

Tartışmalar ilişkinin tuzu biberi. Bir ilişkide tartışma varsa, bana göre o ilişki gelişiyor demektir. Çünkü yaşanan sorunlar tartışılarak çözülür ve tartışıyorsanız ikinizde bu ilişkiye önem veriyorsunuz demektir. Ama tartışırken birbirinize bağırmanız, tartışmayı kavgaya, hatta ayrılığa götürebilir. Tartışırken birbirinize bağırmayın. Çünkü ikinizde birbirinizin sesini bastırmaya çalışacaksınız ve bunun gidişatı hiçte iyi değildir. 

Kaba kelimeler, hatta küfür etmeyin. Bu ikinizi de daha çok sinirlendirir. Birbirinizin canını yakmak için geçmişinizdeki bir olaydan, karşı tarafın bir kusurunda dem vurmayın. Tartışmayı daha da alevlendirir. Tartışmalarda çekip gitmeyin. Hangi konuda tartışıyorsanız, o konuyu kapatmadan ayrılmayın oradan. Özellikle kapatmanız gerekir ki ileride eski konuları tekrar tekrar açmayın. Ve tabi ki yaptığınız tartışmada, eski konulardan bahsetmeyin. 

Hayatınızın Merkezi Haline Getirmeyin 

erkekleri-soğutan-davranışlarrrrrrrr

Aslında çok şiirsel duruyor değil mi?  Gerçekte öyle değil. Can Yücel’in şiirde dediği gibi;  

“…Bağlanmayacaksın, öyle körü körüne, 

O benim, demeyeceksin…..” 

Gerçekten de o sizin değil. Öyleymiş gibi de yaşamayın. Bu söylediklerim şimdi size saçma geldi ama açıklayınca anlayacaksınız. 

Bir insana bağlanmak, onu hayatınızın merkezi halinize getirmeniz, ona aşırı bir ilgi, alaka göstermenizi doğurur. Buda karşı tarafı sıkar. Hep onunla birlikte olmak, hap yanında olmak, her daim yan yana olmak karşı tarafı boğar. Bu erkekte olsa, kadında olsa boğar. Sevgilinizi yalnız bırakmayı bilmelisiniz. Onun bir hayatı var, arkadaşları var, ailesi var, işi var. Sizin de olduğu gibi. O yüzden ikinizde kendi hayatlarınızı devam ettirmelisiniz ve sevgilinizi sık boğaz etmemelisiniz.