En Riskli 9 Kadın Hastalığı

Kadın hastalıkları deyince karşımıza geniş bir yelpaze çıkıyor. Bunların en riskli olanlarını 9 başlıkta topladık.

En-Riskli-9-Kadın-Hastalığı

Meme Kanseri

Sanırım en sık duyduğumuz kadın hastalığı meme kanseridir. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki meme kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Bu hastalıktaki ana belirti memede bir kitlenin tespit edilmesidir. Bunun dışında meme cildinde kızarıklık, damarların belirginleşmesi ya da meme ucunda kanlı akıntı şeklinde olabilir. Sevindirici olan, erken evrelerde tespit edilen meme kanseri %100 tedavi edilebilir.

 

Rahim Kanseri

Rahim kanserinin en önemli belirtisi, bazen tek belirtisi menopoz sonrası kanamadır. Anlaşılıyor ki ileri yaşlarda görülen bir hastalık. Dolayısıyla menopoz döneminde kanama tespit edildiğinde derhal doktora başvurulmalı.

 

Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri

Ne yazık ki serviks kanserinin risk grubunda genç yaştaki kadınlar yer alıyor. Ancak sevindirici olan engellenebilir tek kanser türü olması. Erken yaşta cinsel ilişki, E ve C vitaminleri eksiklikleri ve sigara büyük risk faktörleri olarak görülüyor. En sık belirtisi cinsel ilişki sonrasında kanama, adet arası kanamaları ve buna eşlik eden tek taraflı kasık ağrısı. Bu tür şikayetler olduğunda endişelenmek gerek. Cinsel yolla bulaştığı için doktorlar, cinsel ilişki hangi yaşta başladıysa o yaşta rutin kontrollere başlanmasını öneriyor.

En-Riskli-9-Kadın-Hastalığı-serviks-kanseri

Vulva (Dış Genital Bölge) Kanseri

Vulva kanseri kadın yaşamında ileri yaşlarda görülüyor. Ortalama görülme yaşları 60’lı yaşlar civarı. Vücudun savunma sisteminin nispeten çökmüş olduğu dönemlerde ortaya çıkan bir hastalık. Dış genital bölgede oluşan kaşıntılar ve sivilce gibi doku bozukluklarıyla ortaya çıkıyor. Basit gibi görünse de bu belirti kesinlikle hafife alınmamalı.

 

Over (Yumurtalık) Kanseri

Maalesef çok nadir belirti veren bir kanser türü. Kadınlar genellikle bağırsak problemleriyle karıştırılabiliyormuş. Over kanseri o kadar sinsi ilerliyor ki ancak çok büyüyüp karın içinde yer kaplayınca rahatsızlık yaratıyor. Bundan dolayı da çok ileri evrelerde tespit edilebiliyor. Karındaki şişliğe bağlı olarak ağrı, bulantı, nefes darlığı, kabızlık gibi belirtiler varsa mutlaka önemsenmeli.

 

Çikolata Kisti

Çikolata kisti deyince insanın aklına pozitif şeyler gelebiliyor ancak bu hastalık hiç de adı gibi masum değil. Yumurtalıkların içerisinde kanama olması ve bunun pıhtılaşıp çikolata rengine dönmesi nedeniyle çikolata kisti diye tabir ediliyor. Her yaştaki kadında görülebilen bir hastalık olmakla birlikte, belirtileri kolayca saptanabilen cinsten. Bu belirtiler; ağrılı adet görme, ağrılı idrar yapma, ağrılı cinsel ilişki ve karın ağrısı olarak sıralanıyor.

En-Riskli-9-Kadın-Hastalığı-çikolata-kisti

Polikistik Over

Bu hastalık genellikle genç kızlarda görülüyor. Bu kişiler yaşıtlarına göre olması gerekenden fazla yumurta hücresi taşıyor. Polikistik overin görüldüğü bazı kadınlarda erkeklik tipi hormonlar daha fazla üretiliyor ve bu da yüzde ve vücudun çeşitli yerlerinde tüylenmelere neden olabiliyor. Ayrıca düzenli yumurtlama olmadığı için hamileliğe engel oluyor.

 

Yumurtalık iltihabı (Pelvik Enfeksiyon)

Yumurtalık iltihabı, karın ve kasık ağrısı şikayetiyle başlar buna ateş de eşlik ediyorsa bakteriler fazlasıyla yayılmış demektir. Pelvik enfeksiyonlar tek bir nedene bağlanamaz. Vücudunuza çok çeşitte bakteri bulaşmış olabilir.

 

İdrar Yolu İltihapları ve Sistit

Her kadının yaşamının çeşitli dönemlerinde yaşadığı idrar yolu enfeksiyonu, cinsel organın bakterilere maruz kalmasıyla oluşuyor. Bu bakterilerin idrar yoluyla mesaneye kadar ulaşmasıyla da sistit oluşuyor. En çok görülen belirtisi, idrar sırası ve sonrasında ortaya çıkan yanma hissidir. Aman dikkat! Eğer enfeksiyon böbreklere yayılırsa büyük risk oluşturabilir.

 

Unutmayalım ki saydığımız bu  9 riskli kadın hastalığının hiçbir belirtisi olmasa bile belli aralıklarla mutlaka muayeneler yaptırılmalıdır. Çünkü başlangıçta sadece üreme organlarıyla ilgili görünen bir rahatsızlık, zamanla vücudun başka bölümlerine yayılabilir ve bütün vücut sağlığını tehdit edebilir.