En Çok Okunan 10 Dünya Klasiği

Okuyorum Yazıyorum, sizler için en çok okunan 10 dünya klasiğini listeledi.
İşte o kitaplar:

1) Moby Dick (Herman Melville)

Roman karakterlerinden birisi olan Kaptan Ahab’ın Moby Dick adlı bir balinanın peşine düşmesini anlatan bu kitap, yayınlandığı ilk dönemde yeteri ilgiyi görmemiştir. Simgeleme açısından oldukça zengin olan bu kitapta Kaptan’ın bireyi, Moby Dick’in de doğayı yansıttığı düşünülmektedir.

moby-dick

2) Don Kişot (Miguel de Cervantes Saavedra):

Kitaplarda anlatılan şövalyelere hayranlık besleyen ve romanlardaki her şeyi gerçek sanan Don Kişot’un maceralarını konu alan bu kitap, dünya klasikleri arasında en çok tercih edilenlerdendir.

miguel-de-cervantes-don-kisot

3) Germinal (Emile Zola):

Hem Emile Zola’nın hem de Fransız edebiyatının en iyi eserlerinden birisi olarak kabul edilen Germinal, yayınlandığı günden bu güne hala beğeniyle okunmaktadır. Germinal, Fransa’daki uzlaşmak istemeyen maden işçilerinin şiddetli grevlerini anlatmaktadır. Günümüzde hala yaşanan grev olaylarını o zamanın şartlarıyla vurucu bir biçimde anlatan Zola, bu kitabıyla dikkat çekmeyi başarmıştır.

germinal

4) İki Şehrin Hikayesi (Charles Dickens):

Dünya klasikleri arasında en önemli eserlerden sayılan İki Şehrin Hikayesi, Dickens’ın da en beğenilen romanlarından birisidir. Birkaç karakterin hayatı etrafında Fransa’da yaşayan köylüler ve Londra’da yaşayanlar arasındaki toplumsal durumu betimleyen İki Şehrin Hikayesi’ni mutlaka okumanız tavsiye edilmektedir.

iki-sehrin-hikayesi

5) Yüzbaşının Kızı (Aleksandr Sergeyeviç Puşkin):

Emekli bir askerin hayatta tek kalan oğlu Pyotr Andreyiç’in askere gönderilmesi sonrasında gelişen olaylar anlatılmaktadır.

aleksandr-sergeyevic-puskin

6) İnsan Ne ile Yaşar (Tolstoy):

İnsan Ne İle Yaşar, İnsanın Ne Kadar Toprağa İhtiyacı Var, ve Bey ile Uşağı adlı 3 öyküden oluşan bu kitapta Tolstoy, iyilik, kötülük, yaşam, ölüm, açgözlülük, mütevazilik gibi kavramları betimlemektedir.

insan-ne-ile-yasar-tolstoy

7) Şeker Portakalı (Jose Mauro de Vasconcelos):

Hayal gücü oldukça yüksek olan Zeze adlı çocuğun başından geçenleri anlatan Şeker Portakalı, 7’en 70’e herkesin mutlaka okuması gereken muhteşem eserlerden birisidir. Orijinli Portekizce olan Şeker Portakal’ı yaklaşık olarak 16 dile çevrilmiştir.

seker-portakali

8) Ölü Canlar (Nikolay V. Gogol):

Romanın karamanı Çiçikov, o zamanın feodal yapısında köy köy dolaşarak köle köylüleri satın almaktadır. Fakat ortada garip bir durum vardır; satın aldığı köylülerin ölü olmasını istemektedir. Dönemin eleştirisini yapan bu kitabı mutlaka okumalısınız.

gogol-olu-canlar

9) Yeraltından Notlar (Fyodor Dostoyevski):

Kendini gerçek dünyadan soyutlamış bir bireyin yaşadığı iç çatışmaları anlatan Yeraltından Notlar, varoluşçu akımın etkisinde kalarak yazılmıştır. Birçok yazara esin kaynağı olan bu kitabı şiddetle okumanızı tavsiye etmekteyiz.

yer-altindan-notlar

10) Oblomov (Ivan Gonçarov):

Bu kitapta Rus soylusu olan baş karakter Oblomov’un tembelliği üzerinden Rus aristokrasisi eleştirilmektedir. Hatta Oblomovluk diye bir sıfatın oluşması da bu kitap sayesinde ortaya çıkmıştır.

oblomov -ivan-aleksandrovic-goncarov