Diyabet hastalığı tüm dünyada en çok rastlanan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bilimsel araştırma verilerine göre ülkemizde 7 milyonun üzerinde diyabet hastalığına sahip kişinin olduğu tespit edilmiştir. Bu sayının 3 milyondan fazlası ise diyabet hastalığının farkında değildir. 20 yaş üzeri her 7 kişiden biri diyabet hastalığına sahiptir. Diyabet hastalığı obezite ile paralel olarak ilerlemekte ve ülkemizde de giderek artış göstermektedir. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü bu nedenle oldukça önemli bir gündür.

yasam-saglik-diyabet-olcum-aleti

Diyabet konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve farkındalığın arttırılması için her yıl dünya diyabet gününde ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerde;

  • Diyabet hakkında genel bilgilendirme
  • Ücretsiz kan şekeri ölçümü
  • Beden kütle endeksi hesaplanması
  • Tıp 2 diyabetinin risk anketinin yapılması
  • Beslenme ve spor programlarının anlatılması
  • Diyabetle mücadele konularının anlatılması gibi diyabet konusunda çeşitli bilgi ve ölçümler yer almaktadır.

yasam-saglik-diyabet-sebze

Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri

Diyabet Bir Takım Oyunu/İstanbul Diyabetli Çocuklar Zirvesi

Diyabetli Çocuklar Zirvesi diyabetli çocuklar ve aileleri için düzenlenen diyabete pozitif bakmayı sağlayacak bir etkinlik olarak düzenleniyor. Etkinlikte ünlü iş adamları, sporcular gibi diyabetle mücadele etmiş ve başarılı olan birçok farklı isim hikayelerini diyabetli çocuklar ve aileleri ile paylaşacak. Dünya Diyabet Günü etkinlikleri arasında yer alan bu etkinlik 19 Kasım 2016 Cumartesi günü sat 13.00’de Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleşecek.

Koç Üniversitesi Hastanesi Dünya Diyabet Günü Etkinliği

Dünya Diyabet Günü’nde diyabet hakkında bilgi alabileceğiniz, diyabetli çocukların okulda diyabet bakımı hakkında neler yapılması gerektiğini öğrenebileceğiniz bir diyabet günü etkinliği bulunuyor. Koç Üniversitesi Hastanesinin düzenlediği bu etkinlikte diyabet konusunda uzman profesör  ve doktorlarla bir araya gelme şansına sahipsiniz. 14 Kasım Pazartesi günü saat 14: 00’de başlayacak diyabet günü etkinliği ücretsiz olarak düzenleniyor.

Diyabetiz Her Yerdeyiz Etkinliği

12 Kasım Cumartesi saat 12:00’de gerçekleşecek etkinliğe tüm diyabet hastaları ve yakınları davet ediliyor. 16 yaş üzeri diyabetli hastalar ve yakınlarını ile bir araya getirmeyi amaçlayan etkinlik  İstanbul/Beyoğlu Öğretmenevi Restoranında gerçekleşecek.