Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Genellikle kış aylarında görülen bazı zamanlarda cilt tipine bağlı olarak ortaya çıkan dudak çatlaması, evde hazırlanan bitkisel kürler ile giderilebilmektedir. Dudakların soyulması ve kanaması, dudak çatlaması probleminde sıklıkla görülen semptomlardan biridir. Bu durum bazen özellikle kadınların ruj sürmesine engel olmakta ve rahatsızlık vermektedir.

Soğuk havalardan ve kuru ciltten kaynaklanan dudak çatlaması, genellikle evde hazırlanan bitkisel kürlerle kolay bir biçimde giderilebilmektedir. Peki dudak çatlaması nasıl tedavi edilebilmektedir? Dudak çatlamasına ne iyi gelir?

Bol bol su için:

Dudak çatlaması, genellikle vücudun yetersiz su alımından kaynaklanmaktadır. Bunun için kişiler gün içerisinde yeterli miktarda su içmelidir.

Bal tüketin:

Bal, en önemli antibiyotikler arasında yer almaktadır. Balı parmaklarınızla dudaklarınıza sürün ve 15 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla iyice durulayın. Bu yöntemi düzenli bir biçimde gerçekleştirdiğiniz zaman çatlamalarınızın yok olmaya başladığını fark edeceksiniz.

Zeytinyağı kullanabilirsiniz:

Zeytinyağını tek başına dudaklarınıza sürerek, dudaklarınızı kolaylıkla yumuşatabilirsiniz. Bu sayede dudaklarınıza da doğal bakım yapmış olursunuz.

Nemlendirici özellikli bitkisel yağlar:

Bazı nemlendirici özellikli yağlar, dudak çatlaklarına iyi gelmektedir. Bu yağlar kuru dudakları yumuşatır ve sağlıklı bir hale sokar. Badem yağı, Hindistan cevizi yağı, kuşburnu yağı ve jojoba yağı gibi yağlar bu özelliklere sahiptir ve gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Ruj sürebilirsiniz:

Çatlamış dudaklara iyi gelen bir diğer yöntem de ruj sürmektir. Rujun yağlı bir yapısı vardır ve dudakların nemlendirilmesine katkıda bulunur.

Salatalık kullanabilirsiniz:

Dilimlenmiş salatalıkları dudağınız üzerine koyun ve yaklaşık olarak yarım saat bekletin. Bu çatlamış dudaklarınızın nemlenmesine katkıda bulunacaktır.

Şeker ve bal ile peeling yapın:

Çatlamış dudaklarda ölü deriler bulunur ve bu ölü deriler, sağlıklı derilerin gelişmesine engel olur. Bu nedenle şekeri ve balı karıştırarak dudaklarınıza bu karışımla masaj yapın ve ölü derilerden arındırın. Bu sayede dudaklarınız eski güzelliğine kavuşacaktır.

Gül kürü de dudaklara faydalıdır:

Gül yapraklarını 1 kase sütün içerisinde birkaç saat bekledin. Daha sonra beklettiğiniz bu karışımı rondodan geçirin. Elde ettiğiniz kürü günde 2-3 kere olmak üzere dudaklarınıza uygulayın.