Dört Dörtlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gün içinde sürekli olarak yüzünüzde makyaj ile gezmeniz cildinizin yıpranmasını sağlayan en etkili faktörlerden birisidir. Bunu dışında gün ışığı veya toz ve kirler de yüzünüzde makyaj olmasa bile cildinizin büyük oranda zarar görmesini sağlayabilir. Günlük olarak olmasa bile haftada en az bir veya iki kez dört dörtlük cilt bakımı yapmalısınız. Bu sayede de cildiniz toz ve kirlerin dışında makyaj kalıntılarından tamamen arınacak ve en önemlisi de nefes alacak ve kendini de yenileyecektir. Bunun için de öncelikli olarak cilt tipinizi belirlemeli ve cildinizin sorunlarının tam olarak ne olduğunu tespit etmelisiniz. Buna bağlı olarak da en etkili cilt bakım kürünü tercih ederek en güzel ve en etkili cilt çözümlerini elde edebilirsiniz. Dört dörtlük cilt bakımı nasıl yapılır:

Cilt bakımını yapmaya başlamadan önce cilt analiz testini muhakkak bu alanda uzman olan bir yerde yaptırmalısınız. Yağlı cilde sahip iseniz cildiniz yağdan arınması veya yağ dengesini koruması için gerekli bir kür uygulayabilirsiniz.

güzellik, cilt bakımı, yüz yıkama

Cilt temizliğine başlarken gerek sıvı cilt temizleyicileri veya da sabun olarak tercih edilen cilt temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Sabunların pek çoğunun cildi kuruttuğunu da kesinlikle unutmamalısınız.

güzellik, cilt bakımı, tonik kullanımı

Cildi arındırdıktan sonra kesinlikle tonik kullanmalısınız. Tonikler cilt için en etkili kir ve leke arındırıcı faktörlerinden birisidir. Bununla birlikte kozmetik ürünleri içinde hazır olarak alabileceğiniz toniklerin yanı sıra evde de kendiniz etkili ve doğal tonikler de hazırlayabilirsiniz.

güzellik, cilt bakımı, nemlendirici sürme

Tonik ile silinen ve kirden arınan cildin ise öncelikli olarak nem ihtiyacını gidermeniz büyük önem taşımaktadır. Kuru bir cildiniz var ise kesinlikle cildinizi temizledikten sonra muhakkak gece ve gündüz cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Bununla birlikte yağlı cilt içinde sadece nem dengesini koruyacak olan nemlendiriciler önerilmektedir.

güzellik, cilt bakımı, yüze buhar uygulamak

Cilt bakımınızı dört dörtlük yapmak için ise düzenli olarak buhar ile gözenekleri açma da yine ihmal edilmemesi gereken şeylerden birisidir. Bunu yapmak için ise evde sıcak bir havlu yardımı ile de gözeneklerinizi açabilirsiniz. Ancak profesyonel olarak cilt bakımı yapan yerler bu noktada daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

1 Response

  1. Pingback : Kuru Ciltler İçin Öneriler