Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?

Bir çok kadının ortak problemidir, doğru makyaj nasıl yapılır sorusu. Ya çok sade yaparsınız yada çok abartı. Bazen cildinizde oluşan sivilceler veya küçük yara izlerini kapatmak istersiniz ve kapatayım derken aşırı makyaj yapmış oluyorsunuz. İnternette çok fazla makyaj videosu var ve artık hat belirlemek için uygulanan makyaj tekniklerini de her yerde bulabilirsiniz. Ama bu teknikleri öğrenirken veya uygularken unutulan bir şey var ki, oda size uyup uymayacağı. Bazen yüzünüzde veya vücudunuzda beğendiğiniz bir yere ayrıntı vermek ve dikkatleri oraya çekmekte isteyebilirsiniz. Bu sizin en doğal hakkınız ki makyaj yapmanın da amacı bakışları üstünüze çekmektir. Ama önemli olan yapılan makyajın yüz tipinize, ten renginize, kıyafetine, saçınıza, gideceğiniz ortama uyup uymadığıdır. Gidilen davetlerde denk gelmişsinizdir illa ki, bazı kadınlar yanlış teknik uyguladığı için o davete uygun makyaj yapamamış veya yapmış olduğu makyaj, elbisesine, yüzüne veya saçına uygun olmamış. Uygulamanız gereken ilk şey yüz tipinizi bilmek. Yüzünüz sivri, yuvarlak, keskin hatlı vs. olabilir. Bunlar için uzmanların yayınlamış olduğu veya güvenilir bir kuaförden yüz tipinize uygun renkler, makyaj şeklini öğrenebilirsiniz. En önemli bir diğer konu ise, cildinizin temiz olması ve temizliği. Her makyaj yapımından sonra cildinizi temizlemelisiniz ve cilt tipinize göre kür oluşturup cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Doğal Nemlendirici Yapımı ve Kuru Ciltler İçin Öneriler yazımızı okuyarak, nemlendirici yapabilir cildinizi ferahlatabilirsiniz.  En önemli bir diğer konu ise, makyaj malzemesi. Makyaj malzemeleriniz kalitesiz olmamalı. Evet bazı malzemeler çok pahalı olabilir ama sağlığınızdan önemli değil. O yüzden kullanmış olduğunuz en küçük malzeme bile kaliteli olmalı. Hem iyi sonuçlar alırsınız hem de oluşacak cilt hastalıkların önüne geçmiş olursunuz. Birde malzemelerin doğru kullanımı çok önemli. Bir pudra fırçasını hem pudra hem fondöten için kullanmamalısınız ve makyaj malzemeleriniz size özel olmalı başkası ile paylaşmamanız sizin yararınıza olacaktır.

Şimdi uzmanların vermiş oldukları küçük püf noktalarına değineceğiz.

Fondöten

dogru-makyaj-nasil-yapilir-fondoten-kullanimi

Uzmanların belirttiğine göre, fondöten, mutlaka temiz ve nemlendirilmiş cilde, nemli bir süngerle sürülmeli. Sünger her kullanıştan sonra yıkanmalı ve kurutulmalı. Fondöten aydınlık bir yerde sürülmeli, gündüz makyajı gün ışığında, gece makyajı da iyi aydınlatılmış bir yerde yapılmalı. Saç dipleri ile yüzün birleştiği yerde ve boyunda renk farklılığı olmamalı. Fondöten bu bölgelerde küçük dokunuşlarla iyice yayılmalı. Seçilen fondöten ten rengine uygun olmalı ve ince tabaka halinde sürülmeli.

Pudra

dogru-makyaj-nasil-yapilir-pudra-kullanimi

Fondöten üzerine sürülecek pudranın şeffaf olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, eğer tek başına kullanılacaksa, ten rengine uygun olması ve büyük pudra fırçası ile ince tabaka halinde sürülmesi gerektiğini bildiriyor.

Göz

dogru-makyaj-nasil-yapilir-goz-makyaji

Uzmanlar, toz farların, kullanımı ve dayanıklılık açısından daha iyi olduğunu belirterek, sık sık temizlenen süngerli çubuk veya yumuşak fırçalarla sürülmesi gerektiğini kaydediyor. Gözlerin renginde far sürmenin her zaman çok iyi netice vermediğini ifade eden uzmanlar, kişinin, yakışacak rengi deneyerek bulması gerektiğini vurguluyor.

Maskara

dogru-makyaj-nasil-yapilir-maskara-rimel

Siyah veya koyu kahverengi maskara sürerek gözlerin daha büyük ve anlamlı gösterilebileceğini belirten uzmanlar, maskara sürerken başı hafifçe kaldırıp aynaya bu şekilde bakarken boyamanın, göz çevresine bulaştırmamak açısından iyi bir teknik olduğunu bildiriyor.

Allık

dogru-makyaj-nasil-yapilir-allik-uygulama

Uzmanlar, allık fırçasının yumuşak ve uzun tüylü olması, sık sık yıkanması gerektiğini de ifade ederek, “Allığın rengi ten rengine uygun olarak pembemsi veya toprak tonlarında olmalıdır. Allık, asla bir leke gibi durmamalı, çok hafif kullanılmalı, fırça bastırılmadan hafifçe değdirilerek sürülmelidir. Gece makyajında kullanılan allık biraz daha koyu olabilir. Ancak çok iyi dağıtılmalıdır. Yuvarlak bir yüzü daha ince göstermek için allığı, elmacık kemiklerinin altından şakaklara doğru ve şakaklara sürmelisiniz. Köşeli bir yüzde, elmacık kemiklerinin üzerine ve çenenin alt – yan sınırına allık sürülürse yüzde daha yumuşak bir ifade sağlanabilir. Yazın yüzünüz güneşten bronzlaştığında her zaman kullandığınızdan daha koyu bir allıkla yüzünüze ışıltı katmalısınız” diyorlar.

Dudak

dogru-makyaj-nasil-yapilir-dudak-ruj

Dudak makyajında şeklin çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar şunları kaydediyor:

“Dudaklar ince ise fondötenlenen dudakların bitimine kemik rengi bir kalemle ince bir çerçeve çizilir ve parmak uçlarıyla iyice dağıtarak hattın keskinliği azaltılır. Daha sonra dudak kalemi ile çerçeve çizilir ve içi uygun renk ruj ile boyanır. Açık renk rujlar dudağı daha dolgun gösterir. Kalın dudaklar, koyu renkli rujla daha ince gösterilebilir”.

 

Related Posts

İzlerinizi Sevin; Makyajla Bütünleşin
Doğal Makyaj Teknikleri
Sevgililer Günü İçin 7 Makyaj Önerisi

1 Response

  1. Pingback : Ünlülerin Makyaj Malzemeleri