Güzelleşmek ve bakım yapmak  için çok sağlıklı ve etkili yöntemler bulunmaktadır. Doğada bulunan ve tamamen sağlıklı olan bitkiler ile kendinizin hazırlayabileceği bakım kremleri, doğal çaylar, maskeler ile mucizevi doğa etkisini yaşayabilirsiniz. Güzelliğiniz için doğal bakım önerileri arasında doğal bakım için kullanabileceğiniz meyveler, sebzeler, bitkiler bulunmaktadır. Saç bakımı, yüz bakımı,  cilt bakımı, selülit için maske, tırnak bakımı, el bakımı, siyah noktalar için maske, kırışıklıklar için maske gibi birçok doğal bakım önerisi bulunmaktadır. Doğal malzemeler kullanarak çok kolay şekilde kendiniz için doğal bakım ürünleri hazırlayabilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Doğal Maske

cilt-bakimi-kirisiklik-maskesi

Malzemeler:

  • Kaymak
  • Elma

Soyulmuş bir elma ve üç kaşık kaymağı mikserde karıştırarak özel bir doğal kırışıklık maskesi elde edebilirsiniz. Bu karışımı cildinize güzelce yaydıktan sonra temiz bir bez ile cildinizi örtün. 10 dakika bu şekilde bekledikten sonra ılık su ile cildinizi temizleyin. Bu maske cilde elastiklik kazandıran ve kırışıklıklara karşı etkili olan bir maskedir.

Sivilceler İçin Doğal Maske

guzellik-cilt-bakimi-kadin

Malzemeler:

  • Karnabahar
  • Zeytinyağı

Sekiz adet karnabahar yaprağını  ve iki kaşık zeytinyağını mikserde karıştırın. Bu karışımı, sivilceli bölgeler üzerinde daha fazla olarak yüzünüze sürün. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada bir iki kez düzenli uygulayarak sivilcelerinizden doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Yüz İçin Nemlendirici Doğal Maske

cilt-bakimi-nemlendirici-yuz-maskesi-yumurta-sut

Malzemeler:

  • Yumurta sarısı
  • Süt

Temiz bir kapta yumurta sarısı ve bir kaşık sütü güzelce karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün, yüzünüzü temiz ve ince bir bezle örterek 15 dakika bu şekilde bekleyin. 15 dakika sonra kağıt mendil kullanarak yüzünüzü temizleyin. Yüzünüzü, ilk önce ılık su ile sonra soğuk su ile yıkayın. Doğal nemlendirici yüz maskesi haftada bir iki kez düzenli olarak yapıldığında cildinizi nemlendirir ve bakım yapar.

 Doğal Saç Maskesi

bal-limon-sac-maskesi

  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 limon

İki yemek kaşığı bal ile bir limondan çıkan suyu karıştırın. Saç maskenizi hazırladıktan sonra temiz ve kuru saçınıza güzelce yedirerek sürün.  10 dakika bu şekilde beklettikten sonra saçınızı iyice durulayın. Doğal saç maskesi saçlarınıza bakım yapar ve sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Haftada bir iki kez bu maske bakımını uygulayabilirsiniz.

Tırnaklar İçin Doğal Maske

lavanta-yagi-tirnak-bakimi

Tırnaklarınız oldukça hassas ve dış etkilerde kolay etkilenen yerlerinizdir. Tırnaklar zaman içinde şekil bozulması, dökülme, kalınlaşma gibi sorunlar yaratabilir. Tırnaklarınız için en etkili doğal  tırnak bakımı ürünü lavanta yağıdır. Tırnaklarınızın üzerine düzenli olarak süreceğiniz lavanta yağı ile tırnak bakımınızı yapabilirsiniz.

Doğal El Maskesi

zeytinyagi-bal-el-maskesi

Zeytinyağı ve bal karışımı elleriniz için en etkili doğal bakım karışımıdır. Bu maskeyi uygulamadan önce bir süre ellerinizi ılık suda yumuşatın ve tırnaklarınızı 5 dakika süresince ılık zeytinyağı ile 1 çay kaşığı bal karışımı içinde bekletin. Son olarak elinizi zeytinyağı ile ovun ve temizleyin.

 

Related Posts

Ünlülerin Maske Tarifleri
Cilt Güzelliği Ve Beslenme