Tuz vücudumuz için sayısız yarar barındırmaktadır. Özellikle deniz tuzu kullanarak yapacağımız kürler ile cildimizi yenileme şansını bulabiliriz. Vücutlarımız deniz suyu ile aynı mineralleri içermektedir. Bu nedenle deniz tuzunun vücut ve cildi dengelemek, korumak ve eski haline getirmek gibi özellikleri bulunmaktadır.

Deniz tuzu ile sıradan tuz arasındaki en büyük farklardan biri de mineral içeriğidir. Deniz tuzu, cildimizin genel sağlık ve hücresel sağlık konusunda önemli bir rol oynayan magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi minerallerle yüklüdür. Cildinizin mineral dengesi olmadığında, özellikle kuru havalarda; tahriş ve lekelenme gibi belirtiler ortaya çıkar. Deniz tuzu ise bu problemleri çözmek için mutfaktan çıkarak sizin en büyük sorun gidericiniz gibi rol oynamaya başlar. Deniz tuzu, cildimizin koruyucu bariyerini güçlendirir ve yaşla birlikte yavaşlayan hücre gelişmelerini hızlandırır.

Peki nedir deniz tuzunun vücudumuz için faydaları? Bu faydaları görmek için deniz tuzunu ne şekilde kullanmalıyız?

Dengeleyici olarak rol oynar

Deniz tuzu ile dengeleyici bir maske yaparak, cilt sorunlarımızın genelini giderebiliriz. Deniz tuzu kullanılarak yapılan maske cildi yatıştırır ve tahrişleri ortadan kaldırır. Aynı zamanda yağ üretiminin dengelenmesine ve su dengesi gibi cildin en fazla ihtiyaç duyduğu şeyi düzenler.

Peeling olarak kullanabilirsiniz

Deniz tuzu, pul pul dökülen ciltlere peeling etkisi yaratır. Bu sayede hem nemlendirir hem de cildi yumuşatır.

Saç derisini tedavi eder

Tuz, sağlıklı bir kafa derisi için kan dolaşımını olumlu anlamda tetiklemektedir. Deniz tuzu ile kafa derisindeki mantar gibi oluşumların büyümesi önlenir ayrıca kepek oluşumunu engellemek için de gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Cilt için detoks etkisi yaratır

Deniz tuzu doğal bir detoks ürünü olarak kabul edilmektedir.  Çünkü tuz ciltte yer alan toksinleri vücuttan atmayı sağlamaktadır. Deniz tuzu ve suyu karıştırarak, cildinize uygulayın ve duş almadan önce bir dakika bekletin. Daha sonra durulanırken hafif masaj yapın. Böylece hem cildiniz toksinlerden arınır hem de hücreleriniz sağlıklı bir biçimde çoğalır.

Tüm bunları evinizde kendi başınıza hazırlayarak, cildinizi sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.