Daha İyi Hissetmek İçin Beyninizi Kandırın

Eğer daha iyi hissetmek istiyorsanız, beyninize hükmetmeniz gerekmektedir. İnsan beyni çoğunlukla alışkanlıklardan ibarettir. Yani bir şeyi alışkanlık haline getirdiğiniz zaman veya bir şeyi iki, üç defa üst üste aynı şekilde yaptığınız zaman, beyniniz bunu hayatın bir parçası olarak görüyor ve onu normal bir rutinmiş gibi algılıyor. Buda zamanla insanda tatminsizliğe yol açıyor. Bu yüzden daha iyi hissetmek için beyninize küçük oyunlar oynarsanız, kendinizi daha iyi hissetmeyi başarabilirsiniz. 

Hayatınızın her yerinde, küçük durumlar veya büyük durumlar karşısında bunu kullanabilirsiniz. Üzgün olduğunuz zamanlarda ve bu durumdan kurtulmak istediğiniz zaman yaptığınız en büyük şey ” güzel şeyler düşünmek ” oluyor. Yani beyine ters bir tepkime gönderiyorsunuz ve bu tepki karşısında beyninizde aklınızdan geçirdiğiniz o güzel şeylere odagüzel şeyler düşünmekklanıyor. Beyninizi kandırmak, hem sizi iyi hissettirecektir hem de bakış açınızı da değiştirmenizi sağlayacaktır.  

Beyniniz kandırmanız ve sizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak birkaç küçük tüyo vermek istiyorum sizlere. 

Hadi bir göz atalım… 

  • Kaba tabirle kullanılan bir söz vardır “gözün doysun” diye. Aslında oldukça haklı bir söz. İnsanın önce gözü doymalı ki, sonra midesi doysun. Bu yüzden insan her zaman daha fazlasını istemekte. Açık büfede yaşanan olayları hepimiz görüyoruz ve sonrasında alınan o yemeklerin tabaklarda kalmasını. Yapmanız gerek şey ise; yiyeceğiniz küçük porsiyonlara bölerek ve yavaş yemek. Böylelikle beyniniz tatmin olacak, yediğiniz yemeğin zevkine varacak ve az yemekle de doymuş olacaksınız. (zayıflamak içinde oldukça güzel bir yöntem) 
  • Omuzlarınızda büyüklü küçüklü bir sürü sorumluluk mu var. Bu durum insanları olduğundan daha üzücü bir hale sokabiliyor. Sinir ve strese girmemeniz de imkansız gibi bir şey bu durumda. Pozitif enerjinizi sürdürebilmek için yapmanız gereken bir iki basit işlem var sadece. En kolay görünen işten başlamak veya bunları yapma süreci yerine, bittiğinde olacakları düşünmek veya vizyonlamak yeterli. Çünkü böyle yaptığınızda beyninizdeki ödüllendirme sistemi devreye gireceği için hissettiğiniz olumsuz duygular azalıyor! 
  • Ailenizin, sizin ve sevdiklerinizin hoşunuza giden fotoğraflarını göz önünde tutmanız, içinde bulunduğunuz ruh halini olumlu yönde etkiliyor. O fotoğraflarla güzel hisler bağdaştırıldığı için, benzer durumlarla karşılaştığınız veya şahit olduğunuz zaman kısa süre sonra beyniniz, o fotoğraflardaki anların hayatın normu olduğunu sanıyor. Haliyle siz de, hayatınızla ilgili çok daha iyi hissetmeye başlıyorsunuz. 
  • Kendinizi bir şeye inanmaya zorladığınız zamanlarda bazen sadece düşünmeniz yetmiyor, ki bu durum çoğu zaman sizi strese sokabiliyor. Bir şeye inanmak istiyorsunuz ve bunun için uzun düşünüyorsunuz. Böyle bir durumda beyniniz tek bir noktaya odaklanarak düşünür. Sağlıklı düşünmek ve bunun sonunda kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız, sadece düşünmek yerine konu ile alakalı; yazmak, okumak, konuşmak farklı açılardan düşünmenizi ve daha perspektif bakmanızı sağlayacaktır. Ayrıca beyninizin farklı bölgelerini aynı anda harekete geçiriyor. Bu da  inanmak istediğiniz yeni fikirlerle aranızda bilinçsel olarak olumlu bir bağ oluşturmanızı sağlıyor. 
  • Canınız ısrarla yememeniz gereken bir şeyleri çektiğinde veya huzursuz hissettiğiniz zamanların sebebi, tamamen beyninizdeki dengesiz aktivitelerden doğuyor. Yani kısacası o an ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Ya size yasak olan bir şeyi arzuluyor, yada canınız hiç olmayacak bir şeye sıkılıyor. Beynin aşırı boş kalması da diyebiliriz bu duruma. Tek düze yapılan bir eylemin sürekliliği de sizi bu duruma iter. (ders çalışırken, aklınıza çok saçma şeylerin gelmesi gibi) Bu durumun üstesinden gelmek için odaklanacağınız bir nokta bulmanız ve detayları anlamaya çalışmanız gerekiyor. Mesela koşuyorsanız ve bir mil daha devam etmek istiyorsanız uzakta kendinize bir ağaç veya bir bulut gibi bir hedef seçerek onun hakkındaki detayları düşünmeniz işe yarayacaktır. Bu etkinlik beyindeki korteks alanını harekete geçireceğinden, son mil sizin için çok daha kolay geçecek.