Çocuklarınıza Sağlıklı ve Eğlenceli Yemekler Hazırlayın

Biliyoruz! Çocuklarınıza sebze yedirmekte oldukça zorlanıyorsunuz. Yemeleri gereken sebzeleri, burun kıvırarak istemiyorlar. Biraz zorluyorsunuz onları ama ana yüreği işte dayanamıyor, hemen patates kızartmaları, köfteler, makarna hazırlıyorsunuz. Biricik çocuğunuzun gönlünü yapmalısınız tabi ki. Ama bildiğiniz gibi her şeyin aşırısı zarar. Evet onlarıda yemeliler, karbonhidrat almaları şart. Ama sağlıksız oldukları da  su götürmez. Her annenin aklındaki o kocaman soru işaretine cevap veriyoruz. Çocuğuma nasıl sebze yedirebilirim? Bildiğiniz gibi çocuklar dünyaya bizim gözümüzden daha farklı bakarlar. Genelde onlara bir şey yaptırmak için, işe biraz eğlence, biraz hayal gücü katmalısınız. Bize “uçak geliyoooo!”  diye kandırırlardı ama şimdikiler çok akıllı, bu numaraları yemiyorlar artık. Çocuklara sebze yedirmek, söylenmesinden daha zor olduğunu bildiğimiz için bu işe biraz hayal, biraz yaratıcılık, biraz da eğlence kattık. Çocuklarınız artık onlar için hazırladığınız sağlıklı ve eğlenceli yemekleri zevkle yiyecekler. Bu görüntü karşısında gözlerinizi belerecek, küçük dilinizi yutacak, mutluluktan göz yaşlarınızı tutamayacaksınız. Artık komşularınızın çocuklarını değil, onlar sizin çocuğunuzu kendi çocuklarına veya başkalarının çocuklarına anlatacaklar. 

Aslında her şey çok basit. Çocuklarınız zaten size nasıl eğlenmek istedikleriniz, nelerden hoşlandıklarını söylüyorlar. Çizgi film karakterleri, süper kahramanlar, olmak istedikleri meslek, sevdiği oyuncaklar vs.  bir sürü şey sıralayabilirsiniz. Çocuklar her zaman sevdikleri şeyleri yapmak isterler. Biz büyükler gibi bazı şeyleri mecbur oldukları için yapmazlar. O yüzden onlara dayattığınız “sebze yemelisin” komutları, onlar üzerinden bir işe yaramayacaktır. Çünkü bunları yaparken zevk almayacaklar. Asıl olan onlar için, bir şeyi severek yapmak, hatta bir şeyi yaparken eğlenmek öncelikleri. Düz bir denklem kurarsak; sebze yemek onlar için bir dayatma, ama bunu eğlenceli bir şekilde onlara sunmak, onlar için eğlenceli bir aktivite haline döner.  

Kabul Edelim Biraz Uğraştırıcı

Bunu yapmak sizin için biraz sıkıntılı olacağını kabul ediyoruz. Bu gördüğünüz sebzeleri tek tek kesmek, onlara şekillerini vermek ve her defasında bunu yapmak. Evet düşünürken de yorulduk valla. Ama merak etmeyin. Her sebze yediklerinde bunu yapmanıza gerek yok. Hem siz yorulursunuz hem de çocuklarınız artık bu duruma alışır ve bir heyecanı kalmaz. Bunu ara ara yapmanız da fayda var. Onlara yaptıkları iyi bir şey karşılığında bir ödül olarak verebilir, haftada, iki haftada bir hazırlayabilirsiniz. Hem bu süreç içerisinde çocuğunuz sebze yemeğe de alışacaktır ve zamanla bu kadar hazırlık yapmanıza gerek kalmayacaktır.    

Lafı fazla uzatmadan bir kaç örnek daha verelim sizlere.

1- Mantar, Sebze ve Tavuk

2- Kakaolu Krep ve Meyveler

3- Kızarmış Et, Patates, Domates ve Maydanoz

4- Kısır, Patates ve Turp

5- Patates Püresi ve Sebzeler

6- Yumurta ve Salatalık Malzemeleri

7- Yumurta ve Sebzeler

8- Meyve ve Peynir