Çocuklarımız Üzerinde Nasıl Otorite Kurabiliriz?

Ebeveynlerin en önemli ve belki de en büyük sıkıntılarından birisi de çocuklarının üzerinde tam anlamı ile bir otorite kuramamaktır. Pek çok doktor bunun bazı durumlarda sakıncalı olduğunu belirtse de pek çok doktor da bu düşüncenin aksine kesinlikle uygun bir dozda çocuklar üzerinde otorite kurulmasının gerekli olduğunu belirtiyor. Peki çocuklarımız üzerinde nasıl bir otorite kurabiliriz?

  • Çocuklarımız üzerinde otorite kurmanın en önemli ve belki de kilit noktası öncelikli olarak onlar ile doğru zamandan itibaren sağlam bir iletişim içine girmektir. Bu iletişim için ise oldukça küçük yaşlardan itibaren onları eğitmeniz ve onlara doğru bir şekilde yaklaşmanız oldukça önemlidir.

 

  • Otorite ile ilgili belki de en bilindik yanlışlardan birisi de ses yükseltilerek otoritenin kesinlikle kurulacağı bilincidir. Bunun bazı durumlarda sinir göstergesi olarak işe yarayabileceğini söyleyebiliriz. Ancak çocuğunuz ile onu korkutmadan ve otoritenizi de sarsmadan bir iletişme geçmek istiyorsanız her durumda sürekli olarak ses yükseltme alışkanlığınızdan vazgeçmeniz oldukça önemlidir.

yaşam, psikoloji, otorite, kız çocuğu

  • Dayak yiyen çocukların ise kesinlikle psikolojik olarak büyük oranda zarar gördükleri bilinmektedir. Bundan korkmak demek kesinlikle otoritenin sağlanmış olması anlamına gelmemektedir. Bunun için de her zaman dayak yerine küçük cezalar sizler için en etkili olan caydırma yöntemlerinden birisi olmalıdır. Bu cezalar ise onun daha çok ilgilendiği ve sevdiği şeyler üzerine olmalıdır.

 

  • Otorite kurmak için seçtiğiniz yaş aralığı da bu noktada en önemli etkenlerden birisidir. Özellikle 5 ile 12 yaş arası çocukların tam anlamı ile kişisel gelişimleri ile ilgili sizlerden alması gereken tüm bilgi ve öğretileri alması için en etkili yaş aralıklarından birisidir. Bunun için de küçük yaştan itibaren ona nerede durması gerektiği ile ilgili ya da neyi yapıp neyi yapmaması ile ilgili tüm bilgileri bu yaş aralığında etkili bir şekilde aşılayabilirsiniz.

 

  • Otorite kelimesinin ardında kesinlikle bir korku olmaması gerekmektedir. Ciddiyete alınmak otorite kelimesi ile ilgili en güzel tanımlamalardan birisidir. Bunun için de onu korkutarak bir otorite sağlamaya çalışmamalısınız. Sadece sizi ciddiye alması gerektiğini öğretmenin otoriteyi sağlamanız için yeterli olacaktır.

Related Posts

Korkuları Nasıl Yenebiliriz?
Sanal Diyet