Cinayetin Şifresi / Kitap Yorumu

Geldik bir gerilim kitabının daha sonuna?? Bu zamana kadar okuduğum gerilim / polisiye romanlarından biraz değişik bir yapı vardı Cinayetin Şifresi kitabında.

?
Cinayet romanları yazan bir kadının, yeni kitabı için takip ettiği Ray’in davasında işler biraz sarpa sarıyor. Hikayenin başı ve sonu için elinde doneler varken, katilin 22 senesinin eksik olması yazar Marie’yi başka başka hikayelere de sürüklüyor.
?
Kitabın konusunu çok anlatmak istemiyorum ama ilk 100 sayfa beni biraz anlatım tarzı olarak yordu. Hikayeyi mi yazıyor, geçmişi mi geleceğimi anlatıyor kısmında biraz yoruldum. Tam bir hikaye anlatırken sonunda “savcı böyle bir cümle kuracaktı ilerleyen zamanlarda” deyince biraz hönkk oldum yalan yok?.
?
Olayların çözülmesi ve bu yolda giden gerilim polisiye romanlarından çok, bu hikayede katilin geçmişi ve neden bu cinayeti işlediğine ağırlık verilmiş.
?
Değişik bir anlatım tarzı ve bol bol ödülü olan bir kitap okumaktan yine mutlu olmuş bir şekilde yorumu sonlandırıp, sıradaki kitabımı seçmeye gidiyorum?.

Puanım => 3.5 / 5

Tanıtım Bülteninden

“Nancy Pickard suç romanlarının kalıplaşmış sınırlarını zorluyor,”
-Los Angeles Times Book Review-

“Nancy Pickard Cinayetin Şifresi’nde psikolojik gerilimi çağımıza yönelttiği eleştirel bakışıyla sentezliyor. Tam bir başyapıt!”
-The Publisher Weekly-

“Cinayetin Şifresi bütün gece uyanık kalmayı göze alabileceğiniz türden bir polisiye gerilim. Başladığınız gibi bitirmek isteyeceksiniz”
-Sherrie Martin-

Fırtına Kokusu ve Bakire adlı romanların ödüllü yaratıcısı Nancy Pickard Cinayetin Şifresi’nde gerçek ve kurgu arasındaki çizgiyi bulanıklaştırırken, bizleri müthiş bir kadın kahramanla, gerçek suç öykülerinin yazarı Marie Lightfoot’la tanıştırıyor. Çok satanlar listesine gireceği yayımlandığı ilk günden belli olan eserinde Pickard, Marie’nin kendi hayatını da her yönüyle altüst edecek bir cinayeti, Floridalı bir katilin davasını mercek altına alıyor.

 

Yazar            : Nancy Pickard

Çevirmen     : Ahmet Bora Pekiner

Yayınevi       : Ephesus Yayınları

Sayfa Sayısı : 384

Baskı Yılı      : 2016

Related Posts

29. Oda / Kitap Yorumu
3:01 / Kitap Yorumu
Kapkaranlık Ormanda / Kitap Yorumu