Cildi Nemlendirmek Neden Önemlidir?

Cilt insanın en hassas ve en büyük organıdır. İnsan cildinin dışarıdaki atmosfer ile çok sık temas halinde bulunması, ihtiyacı olan minerallerin kaybolmasına neden olmaktadır.  İnsan cildinin kaybettiği mineraller başta olmak üzere tüm maddeleri yine vücut sağlamaktadır.

Başta beslenme olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak cilt kurumaya gidebilmektedir. Cildin kuruması, cildin yaşlanmasını çok daha hızlı yapan niteliklerden biridir. Sadece yaşlılık değil birçok faktörün  dezavantaj olarak sağlanmasını sağlayan cilt kuruluğu dışarıdan yapılacak bir müdahale ile engellenebilmektedir. En büyük organımız olan cildi nemlendirmek neden önemlidir? sorusuna verilecek cevap makalemizin devamındadır.

attractive woman applying face cream isolated on white

 

Vücudumuzda Ağırlıklı Bulunan Organik Bileşik

Tüm canlılar temel bileşenler ile hayatsal faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu temel bileşenler karbonhidrat, yağ, protein, mineraller ve su gibi sıralanmaktadır. Ancak vücudumuzda bulunan bu temel bileşiklerden biri diğerlerine göre daha ağırlıklı olarak bulunmakta ve bir o kadar da önem arz etmektedir.

Canlılarda organik bileşik miktarı değişiklik gösterse de vücudumuzda ağırlıklı olarak bulunan organik bileşik tabii k sudur. Su vücudumuzda en fazla bulunan bir bileşik olup hayatsal faaliyetlerden en önemli rolü üstlenmektedir. Suyun vücudumuzda ki ağırlıklı oranı yaklaşık olarak %72 dolaylarındadır.

Suyun hayatımızda bu kadar önemli olması yani vücudumuzda bu kadar yer kaplaması bazı nedenlere bağlıdır. Su sayesinde tüm hayatsal reaksiyonlar sürdüğü gibi cilt başta olmak üzere tüm organlar için gerekli olan nem dengesi su sayesinde sağlanmaktadır.

Ciltte Nem Dengesi

Ciltte nem dengesi sandığından çok daha fazla önemlidir. Vücudun dış dünya ile irtibat halinde bulunduğu organ olan ciltte nem dengesi mutlaka korunmalıdır. Nem dengesi bozulan cildin başta  çatlamalar ve yaralanmalar ile kendini gösteren cilt kuruluğu sayesinde karşılanmayan nem dengesinin istinaden hastalıklar kendini göstermeye başlayacaktır.

cilt-bakimicildi-nemlendirmeknem-dengesi

Dışarıdan nemlendirmenin sağlanmaması cildin bir nevi  besini alamaması anlamına gelmektedir. Besini alamayan cilt kendini yavaş yavaş ölüme yaklaştıracaktır. Özellikle erken yaşlanmanın önünü açması nedeni ile cildin dışarıdan uygun yapıdaki nemlendirici ile nemlendirilmesi gerekmektedir.

Canlı Bir Cilt İçin

Nemin cilt için besin özellikte olduğundan bahsetmiştik nemlenmenin sağlanması ile cilt canlılığını koruyacak ve sürekli kendini yenileyecektir.  Sağlıklı ve canlı bir cilt için beslenme başta olmak üzere cilt nem dengesinin korunması sağlanmalıdır.

cilt-bakimicildi-nemlendirmekvucut-peeling

Cilt nem dengesi ancak vücut içinde ki su miktarı ve dışarıdan yapılacak nemlendirici özellikteki kremler ile olacaktır. Çoğu zaman vücudumuzdaki su miktarı ciltteki nem dengesini koruyamamakta ve cildin nem ihtiyacını karşılayamamaktadır.

Bu durumda devreye mutlaka nemlendiriciler girmektedir. Nemlendirici sayesinde cilt ilk etapta kurumaktan kendini alıkoyacak ve yenilenmeye gidecektir. Yenilenen cilt sağlıklı olacaktır. Sağlıklı bir cilt her zaman dışarıya daha canlı ve parlak görünmektedir. Canlı cilt her zaman sağlıklı cilt olarak ele alınmalı, sağlıklı cildin olumsuz koşullardan etkilenmeyerek dayanıklı bir yapı sergileyecek yaşlanmaya engelleyici faktörleri sağlayacaktır.