Bir Hayat Bir Hayata Değer / Kitap Yorumu

Güzel bir gün geçirmek için güzel bir kitap paylaşımı bence Ahmet Altan’ın “Bir Hayat Bir Hayata Değer” kitabı. Öyle beşli bir olay örgüsü beklemeyin bu kitaptan zira deneme türünde yazılmış bir kitap. Ama kısa kısa yazılmış bu denemeler özellikle kitabın ortalarından itibaren sizi hep kendi hayatınıza yönlendiriyor. Ahmet Altan’ı sevenler zaten tereddüt etmeden koşsun alsın bu kitabı. Henüz başlamayanlar için de bence kısa ve güzel bir başlangıç. Kahvenizi alın ve bu kitabın keyfine varın

bir-hayat-bir-hayata-deger

Tanıtım Bülteninden 

Ahmet Altan’dan Aşka, Siyasete Ve Sanata Dair Sarsıcı Yazılar!..

Büyük eserler yaratmış olanların ve uzaktan küçücük gözüken dünyalarında derin sarsıntılar yaşayan sıradan kadınların aşkları ve acıları var bu kitapta.

Bu kitabı okuduğunuzda sadece sanat ve bilim dünyasının görünmeyen yüzünü değil, kendinizden bile sakladığınız duyguları bulacaksınız.

Beethoven tek bir kadını çok sevdi hayatında. Ona mektuplar yazdı, onun için besteler yaptı. Adını hiç kimseye söylemedi. Kimse bilmedi onun sevdiği kadının adını.

Juan Ramon Jimenez, karısı Zenobia’ya aşıktı. Karısı hastalandı, ölüm döşeğine düştü. Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığını, sırf Zenobia ölmeden öğrenebilsin diye Nobel Komitesi zamanından önce açıkladı. Zenobia öldü sonra. Jimenez bir daha tek satır yazmadı.

Oğul Alexander Dumas, pahalı bir fahişeye aşık olmuştu. Aslında bütün Paris bu veremli genç kadının peşindeydi. O kadın ise sadece Lizst’i sevdi. Onu terk eden tek erkek de Lizst oldu. Oğul Dumas, sevdiği kadın ölünce Kamelyalı Kadın’ı yazdı. Verebileceği en büyük armağanı verdi ona.

Dünyanın en ünlü mimarlarından Louis Kahn, bencil ve çirkin bir erkekti. Bir tren istasyonunun tuvaletinde 74 yaşında ölü bulunduğunda, arkasında kendisine aşık üç kadın bıraktı. Oğlu, babası gibi birisini onların neden sevdiklerini merak edip o kadınları tek tek dolaştı.

 

Yazar          : Ahmet Altan

Yayınevi      : Everest Yayınları – Deneme Dizisi

Sayfa Sayısı : 225

Baskı Yılı      : 2016

 

Related Posts

Bin Muhteşem Güneş / Kitap Yorumu