Bir Doğa Harikası Ulubey Kanyonu

Son 2 yıldır şehir gezilerini bırakıp Türkiye’nin az bilinen bakir yerlerini keşfetmek için YENİ MACERA ROTALARI konseptli geziler tasarlayıp, tarifsiz  merak ve heyecanla keşif yolculuklarına çıkıyorum. Pek bilinmeyen yerleri, iz bırakılmamış rotaları keşfetmek benim için giderek daha eğlenceli olmaya başladı. Yakın zamanda planladığım yeni macera rotaları rehberini de sizinle paylaşacağım.

Ülkemiz adeta bir cennet ve eşi benzeri bulunmayan doğal güzelliklere sahip. 30 Nisan 2017 de keşfettiğim Ulubey Kanyonu; hiç şüphesiz o cennetin eşsiz köşelerinden biri. Uzunluğu 45 km olan kanyonun derinliği ise bölgesel farklar sebebiyle 50 ila 170 metre olarak değişmekte.    Ne var ki muhteşem Ulubey Kanyon maalesef yeterince bilinmiyor. Belki de iyi ki bilinmiyor demeliyim. Bakirliğini ve insanın yok edici saldırısından bilinmezliği ile korunmuş demek mümkün.

ABD, Arizona’da bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu Ulubey Kanyonu, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyondan oluşur. Ulubey çayı, cennet ırmağı gibi akar kanyon boyunca. Güzergahında yetişen sebze ve meyve de cennet bitkileri.

Kanyonun her yeri yürüyüşe açık değil. Doğa yürüyüşlerine yasak olan yerler nefes kesici görüntülerle dolu.  Doğanın azameti karşısında kendimi minnacık hissettim. Vahşi doğayı andıran manzaralar, tarihi kalıntılar tam anlamıyla adrenalin ve macera için tasarlanmış gizli bir yuva gibiydi.

Ulubey Kanyonu Cam Teras

Cam teras Kanyonların ve vadilerin tamamını keşfetme ve görme fırsatımız olmadığından bence harika bir fikir. Muhteşem bir manzarayı seyre dalmak ve ürkütücü bir uçurumun görkemli görüntüsüne hayran olmak için Ulubey Kanyonu Cam Terasa gitmenizi öneririm. Hem çok güzel hem de ürkütücü. Heyecan, zevk ve adrenalin üçü bir arada gerçekten.

Cam terasa çıkmama nedenim yükseklik korkusu değil, mahşeri kalabalık, turnike geçişi ve  ödeme sırasıydı. Bende patika yoldan inerek Kanyonu  keşfettim. Sizde  görkemli manzarayı kaçırmayın. Muhteşem yoğun duygularla patika yollardan inerken kamp yapan bir çift bizden evlenme teklifi için yardım istedi. Doğanın içinde bir de evlenme teklifine yardım ve yataklık seyyahlarla bir aşka şahitlik ettik.

Kastomonu’daki Valla Kanyonundan sonra gördüğüm ikinci kanyon olan Ulubey’e hayran kaldım. Üstelik içinde bir sürü antik kalıntı barındıran kanyonun en kısa zamanda korunması gerek. Kanyonu içinde  bulunan, milattan önce  4 ve 6.yüzyıl döneminde Lidyalılar’ın yaşadığı Asar Vadisi’ndeki 40 mezar odası, kimliği belirsiz define avcıları tarafından talan edilmiş. Kıymetinin bilinmemesi ve gerekli ilginin gösterilmemesi, ülke turizmi için çok büyük kayıp olduğu aşikardır.

Kanyon Nerede : Ulubey İlçesi, Uşak merkeze 29 km mesafede

Konaklama

Otel : Uşak merkezinde konaklayabilirsiniz.

Çadır : Kanyona hakim yüksek tepelerde çadır kurabilir ve kamp yapabilirsiniz

Ulaşım : Otobüs / minibüs : Uşaktan Ulubey’e her gün otobüs kalkıyor. Ulaşım kolay şekilde sağlanıyor. Bir başka alternatif ise Manisa Alaşehir yolu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Alternatif spor aktiviteleri 

Banaz çayında su sporları, kayalıklarda tırmanış, kanyon boyunca balonla gezinti yapılabilir, yamaç paraşütü deneyebilirsiniz. Kanyona toprak yollardan iyi bir arazi aracı ile inebilirsiniz veya belirlediğiniz bir güzergahta grup halinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Mutlaka yanınıza almanız gerekenler

İyi bir yürüyüş ayakkabısı, şapka ve çalıların batmasını önlemek için pantolon, kaymaları önlemek için baton

Yürümeyi seviyorsanız yürüyerek de gezmeniz mümkün.

En doğru Zaman : Ulubey Kanyonuna gezi planlamak istiyorsanız bahar ve yaz aylarında keşfetmenizi öneririm, mayıs olmadan bile kanyonda çok ince penye ile bile terleyebilirsiniz. 🙂 Uşak kışları çok soğuk geçen bir bölge olduğu için kışın tehlikeli olduğunu da söylediler 🙂

Cam teras giriş ücreti  : 9 TL

Milli Park girişinde yemek yenecek, dinlenilecek ve konaklayabileceğiniz tesisler mevcut.

UŞAK’TA BAŞKA NERELER GÖRÜLMELİ 

CILANDIRAS KÖPRÜSÜ

BLAUNDUS ANTİK ŞEHRİ