Benim Balığım Yaşayacak / Kitap Yorumu

Ay şükür sonunda bitti. İzne çıktığımda böyle keyifli keyifli okuyayım diye başladığım kitap bir zor bitti ki anlatamam.
?
2 ana karakterimiz var kitapta. Birincisi yazarın kendi adı Ruth, ikincisi Nao. Nao bir günlük yazıyor. Yıllar sonra denizin akıntısı ile günlük Ruth’un eline geçiyor ve başlıyor okumaya. Günlüğün yanında mektup, saat vs çözülmesi gereken başka şeyler de var tabi.
?
Kitap gerçek bir hikayeden alıntı sanırım dedim en başlarında anlatılan olaylar ve tarzı ile alakalı olarak ama değilmiş.
?
Konuya çok girmeyeceğim çünkü ben de çok anladım diyemem. Yani kitap belki yüzlerce mesaj vermek istiyor ama benim aldıklarım sanırım bir elin parmakları kadar bile değil.
?
Ruth’un bölümlerini çok daha rahat okudum ama kitap 300. sayfaya kadar resmen bırak beni artık dedi. İnat ettim ben de bitireceğim belki severim dedim ama umduğum gibi de olmadı.
?
Kuantum, felsefe, Japonya vs falan bunlara ilgisi olan varsa mutlaka okusun yorumuma aldanmasın çünkü içinde saydıklarım, Japonya hayatını, inanışlarını, eğitim sistemini anlatan çok fazla bilgi var ama ilgisi olmayanlar ben gibi boşuna kendini hiç kasmasın.
?
Söyleyeceklerim bu kadar sevgiler?

Puanım => 2 / 5

Tanıtım Bülteninden

Olur da biri size bu kitap hakkında bir şey sorarsa ona sadece yalan söyleyin. Tokyo’da, katlanamadığı yalnızlığına son vermeyi düşünen 16 yaşında genç bir kız: Nao. Pasifik’in öteki tarafında ise ıssız bir adada ilham perisini arayan bir yazar: Ruth. Ve bu hayatları birleştiren sahil kenarına vurmuş bir günlük: Nao’ın günlüğü.

Nao’ın tek arzusu, hayatına son vermeden önce, Budist rahibesi olan büyük büyük annesinin hayatını kaleme almaktır. Gözlerden ırak yaşayan yazar Ruth ise bir gün sahilde gezerken kıyıya vurmuş bir çanta bulur. Bu, 2011 yılında Japonya kıyılarını vuran tsunaminin sürüklediği eşyalardan biridir muhtemelen. Gizem, gün ışığına çıkmaya başladıkça Ruth geçmişe, Nao’ın acı yaşantısına, onun bilinmez kaderine ve aynı zamanda kendi geleceğine doğru yol alır.

Yazar ve okur, geçmiş ve şimdi, gerçek ve kurgu, kuantum fiziği, tarih ve mitolojinin iç içe geçtiği Benim Balığım Yaşayacak, benliği ve tüm dünyayı keşfe çıkan özgün bir hikaye.

“Ozeki bu sefer büyük oynuyor… Kaderleri birbirine mühürlenmiş iki zaman kahramanının, Ruth ve Nao’ın peşinden sürüklüyor bizleri.”
-The New York Times Book Review-

“Ozeki’nin bu romanı, edebiyattan ve entelektüel bir coşkuyla sarmalanmış iyi bir hikâyeden haz alanları kesinlikle memnun edecek.”
-Publishers Weekly-

 

Yazar            : Ruth Ozeki

Çevirmen      : Filiz Saban

Yayınevi       : Parodi Yayınları

Sayfa Sayısı : 600

Baskı Yılı      : 2015

Related Posts

Yolcu / Kitap Yorumu