Hayatta herkes başarılı olmak, hayalindeki işi başarmak ister. Kimi insan kendisine fırsat yaratır ve başarılı olur, kimisinin önüne fırsatlar çıkar ve bu yüzden başarılı olur. Bir işte başarılı olmak size bağlı olduğu gibi başarısız olmakta sizin elinizde. Görmek ve bakmak arasındaki farkı anladığınız zaman, karşınıza çıkan fırsatları aslında görmediğinizi göreceksiniz. Her zaman karşımıza her türlü fırsatlar çıkar. Bu fırsatların çoğu da sizin yapabileceğiniz işler. Nadir olarak anlamadığınız işler karşınıza bir fırsat olarak sunulur, onlara bulaştığınız zamanda başarısız olursunuz zaten.

Aslında başarılı olmanın en büyük sırrı hayalinizi takip etmektir der başarılı olan ve tanınan insanlar. Eğer hayalinizin peşinden yeteri kadar koşarsanız ve bu uğurda bir çok şey verirseniz karşılığını fazlasıyla alacaksınızdır. Yaptığınız işe göre bir değerlendirme oluşturmalısınızdır kendinize. Aklınıza gelen her iş ama her iş insanların arz talep üzerine kuruludur. Ve herkes kendi işinin patronu olmak, insanlara bir şeyler vermek ister. Bu hedefinize giderken unutmayacağınız tek şey, sizin değil, insanların sizden ne istediğidir. Eğer insanlara bir şeyler vermek için bir hayaliniz varsa bu sözümü unutmayın. Önemli olan siz değil, diğerleri. Siz diğerlerinin isteklerini verdiğiniz sürece, onlar sizi yüceltecektir. Emek vermeden ekmek yenmez demişler.

Şimdi sizlere Türkiye’ deki 7 başarılı kadın hikayesini anlatacağım. Bu insanlar insanların istekleri üzerine gidip, piyasaya farklı boyutlar kazandırmışlar. Planladıkları hedefe ulaşmak için çok çaba harcayan bu insanlar, hali hazırda bulunan işlerinden bile vazgeçmişlerdir. Kendi işinin patronu olmak, insanların talep ettikleri ihtiyaçlara kulak vermek, bu işlerde başarılı olmanın formülüdür diyebiliriz. Tek yapmanız gereken ne istediğiniz, istediğiniz şeyi yapabilme gücünüz ve bu iş için harcayacağınız vakit ne kadar? Bu sorulara cevap verdiğiniz zaman sizde adınızı başarı hikayelerine yazdırabilirsiniz.

 

1) Demet Mutlu Üçok – Trendyol.com

29 yaşındaki Demet Mutlu Üçok, Türkiye, İsviçre ve Japonya’ da pazarlama ve iş geliştirme alanında uzmanlaştı. Daha sonra Amerika da Harvard üniversitesinde MBA yapmaya başladı. Alışverişi çok seven Demet Mutlu zamanı çok fazla olmadığı için internet üzerinden alışveriş yapmaya başladı. Türkiye’ ye döndüğünde alışveriş sitelerinde bir eksiklik olduğunu düşünen Demet Mutlu Üçok trendyol.com’ un temellerini atmaya başladı. Babasının “Harvard’ da bunun için mi okudun?” demesine rağmen 300 bin dolar yatırım yaptığı site, 16 ayda 150 milyon dolarlık bir şirket yarattı.

basari-hikayeleri-demet-mutlu-ucok-trendyol

2) Gamze Cizreli – BigChefs

1968 doğumlu olan Gamze Cizreli Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme mezunu. Mezun olduktan  sonra 3 yıl Türk-Amerikan ortak savunma sanayi projesinde yer almış. Orduya zırhlı araç üreten Gamze Cizreli, eşiyle birlikte Ankara’ da Cafemiz isimli bir kafe işletmeye başladı. Ankaralıları ilk defa  cappucino’yla, kreple, elmalı pay’la tanıştırdı. Tanıtım yapmadan kulaktan dolma müşterilere sahip oldular ve daha sonra elmalı pay, cheese cake gibi pasta satışı yaptıkları Kuki’ yi açtılar. Onda da başarılı oldular ve ardından uzak doğu lezzetlerinin yer aldığı Quick China isimli mekanı açtılar. Daha sonra Osmanlı – Türk mutfağı yapan Şaşaa’ yı açtılar. Her açtıkları mekanda başarıyı yakaladılar. 2006 yılında boşanan Gamze Cizreli bir çöküş içindeyken yeniden başlamaya karar verdi. Bankadan aldığı borçlar ve ona güvenen insanlarla bir yola çıkmaya karar verdi. BigChefs isimli mekanı açınca çok başarılı oldu. Ankara’ da ilk şubesini açtıktan sonra 2007 yılının Aralık ayına kadar Ankara 2. şube, Gaziantep’ te 1, İstanbul’ da 2. şubeye ulaştı. Şuan 15 milyon ciroluk bir hedefe ulaşan Gamze Cizreli Türkiye’ de en iyi kadın girişimciler arasına yer alıyor.

basari-hikayeleri-gamze-cizreli-bigchefs

3) Başak Taşpınar Değim – Armut.com

2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Başak Taşpınar Değim, Koç Üniversitesi’nde burslu MBA yaptıktan sonra Amerika’da yüksek lisansını tamamladı. Nielsen, Revlon, Coca Cola gibi firmalarda yöneticilik yapan Başak Taşpınar Değim, 2010 yılında kariyerini bırakarak Türkiye’ ye döndü. Döndüğü zaman nakliyat, tamirci, marangoz gibi işini iyi yapanların bulunmasının zor olduğunu görmüş. Esnafla müşterilerini buluşturmak için 50.000 TL ile armut.com’ u kuran Başak Taşpınar Değim, 12 ayda sitesini yüzde 700 büyüttü. Şuan 248 milyon TL değerindeki site, aylık 500.000 ziyaretçi trafiği ile büyümeye devam ediyor.

basari-hikayeleri-basak-taspinar-degim-armut

4) Aslı Gökdere – Evmanya.com

Bilgi Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra, California Üniversitesi Irvine’da Dijital Pazarlama programını bitiren Gökdere, 2005 yılında Genpa’ da çalışmaya başladı. Kariyer.net’ te bölge satış müdürü olarak görev almış. Ev dekorasyonu ile ilgili blog yazarken 2010 yılında bu alanda bir e-ticaret sitesi kurmayı istemiş. Başlangıç sermayesini YKM’ nin hissedarlarından Turgut Ağralı’ dan alan Gökdere, Doğan Online’ ın siteye ortaklığı ile birlikte satışlar bir yılda 8 kat arttı. 2015 yılında 100 milyonluk ciroya ulaşan site, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Aslı Gökdere’ nin hayat hikayesi genç kadın girişimcilere ilham oluyor.

basari-hikayeleri-asli-gokdere-evmanya

5) Hande Çaydaşı – Bebeshop.com.tr

2004 yılında anne olan Hande Çaydaşı, sağlıklı, kaliteli ve işlevsel pek çok anne-çocuk ürünü satın almak ister. Fakat Türkiye’ de istediği gibi ürünler bulamayan ve bebeği yeni doğduğu için mağazaları gezemeyen Çaydaşı, bilgisayarın başına geçerek yurt dışından çeşitli sitelerden bebek için sipariş vermeye başlar. 2005 yılında bebeshop.com.tr’ yi kurar ve satışlara başlar. Beklediğinden fazla rağbet gören bu site ilk yılının sonunda sattığı ürün çeşidi 500, üye sayısı 1500′ e ulaşır. Şuan sitede 8 bin farklı ürün satılmaktadır ve üye sayısı 30 bin civarındadır. Geçtiğimiz yıl cirosu 2 milyon TL’ nin üzerine çıkmıştır.

basari-hikayeleri-hande-caydasi-bebeshop