Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrısı, insanı en çok etkileyen ağrılardan biridir. Uykulu, sinirli, stresli bir günde veya moralini bozan bir şey olduğunda baş ağrısı ile karşılaşabilirsiniz. Eğer kronik ağrılarınız yok ise, bu tarz durumlardan dolayı veya bunun gibi olaylardan dolayı baş ağrılarınızı, rahatlıkla giderebilirsiniz. Eğer kronik bir baş ağrınız var ise ve sık sık ağrılar ile karşılaşıyorsanız bir uzmana görünmenizde fayda olduğunu hatırlatıyoruz.

Baş ağrılarını geçirmek için eskilerden beri süre gelen bir çok alternatif yol vardır. Kocakarı ilacı dediğimiz teknikler dahil, bir çok şey baş ağrılarınızın geçmesinde size yardımcı olacaktır. Sizlere daha spesifik yöntemler söyleyeceğiz. Bu yöntemler, uzman kişiler tarafından alınmış bilgiler olup, tamamen kronik olmayan, strese, yorgunluğa, moral bozukluğu gibi olayların sonucu oluşan baş ağrıların tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

bas-agrisi-nasil-gecer

Karanlık ve Sessiz Ortam

Strese dayalı baş ağrılarında aklına gelen ilk yöntem ilaç kullanmak olmasın. Bu baş ağrısını giderecek doğal yöntemlerde mevcut. Genelde migren ağrılarında da kullanılan karanlık ve sessiz ortamlarda yatarak beklerseniz, baş ağrınızın da geçeceğini göreceksiniz.

Açık Hava Yürüyüşü

Stres ve gerilimden ne kadar uzak durursanız, baş ağrınızın geçmesi o kadar kolay olacaktır. Bulunduğunuz ortamı havalandırmak sizi rahatlatacaktır. Eğer ışığa duyarlılığınız varsa karanlık ortamda durunuz. Eğer yürüyebilecek kadar iyi hissediyorsanız kendiniz açık havada kısa bir yürüyüş yapmak sizi ruhen rahatlatacaktır ve baş ağrınızın geçmesini sağlayacaktır.

Masaj

Ani gelen baş ağrılarınızı durdurmak için kullanılan en iyi yöntemlerden biridir masaj. Şakaklarınıza, kaşlarınızın arasından alnınıza doğru ve burun deliklerinin üzerinden başlayarak göz kenarlarına doğru cildinizi gererek masaj yapın.

Sıcak Duş

Sıcak su vücudunuzda gevşeme hissi yaratır. Eğer duşa giremiyorsanız, ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bekletin. Ardından su ılık olana kadar soğuk su ekleyin. Ayak banyosundan sonra, çorap giyerek yatın. Beyinde yükselen kan basıncı bu şekilde ayaklara aktarılır ve baş ağrısı sona erebilir.

Soğuk Kompres

Bir bezi soğuk suyla ıslatarak veya bir poşete buz koyarak başınıza koyarak, başınıza soğuk kompres yapın.

Muz, Makarna, Balık Yağı

Beslenme uzmanları, muz, makarna ve balık yağının baş ağrısına iyi gelen besinler olduğunu söylüyor. Ayrıca, acı kahveye bir iki damla limon suyu karıştırarak içmek de baş ağrısına iyi gelebiliyor.

 

Eğer baş ağrılarınız geçmiyorsa ve sık sık tekrarlanıyorsa bir uzmana görünmeniz iyi olacaktır.