Balık Yağının Faydaları

Balık yağı, son yıllarda kullanımı oldukça artan ve ek takviye olarak kullanılan bir vitamin takviyesidir. Balık yağı üzerine çok fazla araştırma yapılmış ve önemli tespitler elde edilmiştir. Kalp hastalıklarından depresyona kadar bir çok hastalıkta kullanılan balık yağının yararları daha fazla gündeme gelmektedir. Balık yağının faydaları içerdiği Omega-3 yağ asidinden kaynaklanmaktadır. Balık yağının içinde EPA ve DHA adı verilen omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Balık yağı alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken iki husus vardır. Bunlarda balık yağlarının iki çeşidi olmasından kaynaklıdır.

1) Fish body oil: Balığın gövdesinden elde edilen balık yağı.

2) Cod liver oil: Balığın karaciğerinden elde edilen balık yağı.

Her ikisinde de omega-3 bulunur. Fakat Cod liver oil A ve D vitamini bakımından da zengindir.

omega-3-hapi-faydalari-balik-yagi

Balık Yağının Faydaları 

  • Balık yağının ilk bilinen faydası kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmesidir. Balık yağının içinde bulunan omega-3 kalbi korur, kanı inceltir, kolesterolü düşürür ve kalp ritimlerini düzenler.
  • Balık yağında bulunan omega-3 beynin yaşlanma sürecini azaltıcı etkisinin olduğunu ve de Alzheimer’e karşı koruyucu özelliği olduğu belirtilmiştir.
  • İnsan vücudunda da bulunan omega-3 yağ asidi sağlıklı nöral yolları oluşturmak için temel teşkil eder. Vücutta yeterli omega-3 bulunmadığı zaman depresyon, bipolar gibi çeşitli psikolojik hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden yeterli omega-3 olamayan insanlar takviye olarak balık yağı kullanmaktadırlar.
  • Omega-3’ün çocuklarda zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkilediği ve öğrenme kapasitelerini arttırdığı görülmüştür.
  • Bilim adamlarına göre omega-3 hiperaktivite görülen çocuklarda bu sorunun giderilmesinde oldukça etkili olduğunu söylemişlerdir.
  • Balık yağının diyabete neden olan hasarları önleyici etkisi de vardır.
  • Yaşlılıkta görülen göz bozukluğu ( maküler dejenerasyon) görülme oranını azaltır.
  • Balık yağının bir diğer faydası ise eklem şişliği ve ağrı gibi şikayetleri hafifletme etkisi bulunmaktadır.
  • Vitamin ve mineral takviyeleri yanında balık yağı kullanımı da hamile kadınlara önerilmektedir. Hamilelikte balık yağı, gebeliğin son üç ayında ve doğumdan sonraki ilk birkaç ayda emziren annelerin kullanması için önerilmektedir. Dikkat: Balığın karaciğerinden üretilen Cod liver oil çeşidi balık yağı hamile kadınların kullanmaması önerilir. Çünkü bu yağın içinde A vitamini yüksek dozda bulunur ve A vitamini vücutta  depo edilen bir vitamin olması nedeniyle, yüksek dozları anne karnındaki bebeğe zarar verebilir.

Her neden ile olursa olsun balık yağı bir ek gıda takviyesidir ve doktora danışmadan kullanmamanız önerilir.