Ateşin Şarkısı / Kitap Yorumu

Okumaktan asla pişman olmadığım yazar Tess Gerritsen’den bir kitap daha.. Martı Yayınlarının 1001. kitabı Ateşin Şarkısı yazardan alışık olduğumuz polisiye, korku tarzından daha çok psikolojik gerilim ve tarih içeren bir kitap.


Kitap, çift zamanlı ilerliyor. Lorenzo ile 1930’lu yıllarda İtalya’da yaşanan Yahudi katliamını okurken, Julia ile günümüzü okuyorsunuz.

Julia bir müzisyen olup, festival için gittiği Roma’da antikacıdan el yazması bir eser alıyor. Eseri çalmaya başladıktan sonra kızındaki değişimler onun da hayatını değiştiriyor ve kendini eserin yazarını ve geçmişini öğrenmek için Venedik’te buluyor.

Lorenzo ise Venedik savaşı öncesi hayatının vazgeçilmezi müzikle, aşkı birleştiriyor. Laura ile unutulmayacak çarşambalar yaşarken Yahudilere karşı yapılan katliamdan kurtulmak için ailesinden ve aşkından ayrılmak zorunda kalıyor. Müzisyen olması onu bir süreliğine hayatta tutuyor ancak sonu diğer Yahudiler gibi yakılmak oluyor.

Tarihsel olaylar içeren hikayeler normalde beni pek etkilemezdi ama hikaye örgüsü o kadar güzel ilerliyor ki bu bilgileri de asla unutmayacağım. Tüm Gerritsen sevenlere de keyifli okumalar.

Puanım => 5 / 5

atesin-sarkisi-1

Tanıtım Bülteninden

“Ona baktığınızda ne görüyorsunuz?” “Kızım o benim. Tabii ki her açıdan mükemmel olduğunu düşünüyorum. Fakat”… “Fakat?” Artık ondan korkuyorum.

Üç yaşındaki kızının saldırısına uğradığında Julia’nın hissettiği tam da budur. Genç kadın, dünyalar tatlısı kızı Lily’ye ne olduğunu anlayamaz, ama onu bu hale neyin getirdiğini biliyordur. Ya da bildiğini sanıyordur.

“Her şey o zaman değişti işte. Kabus o zaman başladı. Incendio’yu ilk çaldığım zaman. Bu müzikle ilgili bir şey hayatımıza bulaştı ve kızımı, her gördüğümde kanımı donduran birine dönüştürdü.”

Julia, bir antikacıda bulduğu Incendio adlı bestenin, kızı üzerindeki ürkütücü etkisinin sırrını çözmek zorundadır. Bu uğurda yalnızlığı göze alıp, yabancı bir şehrin karanlık geçmişine uzanan sokaklarında kaybolsa bile.

 

Yazar             : Tess Gerritsen

Çevirmen      : Cumhur Mısırlıoğlu

Yayınevi        : Martı Yayınları

Sayfa Sayısı : 304

Baskı Yılı      : 2016

 

Related Posts

29. Oda / Kitap Yorumu
3:01 / Kitap Yorumu
Postacı Kapıyı Çalmayacak / Kitap Yorumu