Antalya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

Yaz aylarına yaklaşıyoruz. Havalar ısınmaya, kanlar kaynamaya başladı. Antalya’ da ise havalar, beklenen ve istenilen sıcaklığa geldi. Bu ay sonlarına doğru güneş iyice ısıtmaya başlayacak ve deniz sezonu da Türkiye’de açılmaya başlayacak. 

Çoğu insanın yaz tatili için ilk tercihleri arasında yer alır Antalya. Kışları sessizlik, huzur ve telaştan uzak geçen Antalya, yazları çok hareketli bir şehir. Adeta yaz boyunca uyumayan bir şehir desek yeridir. Gece eğlenceleri, gündüz eğlenceleri birbirinden çok farklı. Bu yüzdendir ki çoğu insan Antalyayı tercih etmekte. Akdeniz’in incisi olan Antalya sadece Türklerin değil, yabancı turistlerinde ilk tercihleri arasında yer alıyor. Antalya’ya gelen çoğu turistte arkadaşlarına Türkiye seyahati için Antalyayı önerdiklerine şahit olduk. Öyle ki Serhan Kelleözü bile Akdeniz akşamlarını kast ederken Antalya’dan bahsettiğini de biliyoruz. Şarkılarda, filmlerde, dizilerde çok sık karşılaştığımız Antalya’nın mutlaka görmeniz gereken bir çok yeri de var tabi ki. Hem yerli, hem yabancı turistler için eğlence, tatil şehri olsa da, tarihi dokularıyla da ön planda tutulması gereken bir şehrimiz. 

1- Kaleiçi 

Antalya’nın en sık ziyaret edilen ve tarihi evlerin olduğu yerdir. Yerli ve yabancı turistlerin çok sık gittiği bir yerdir burası. Dar sokakları ile dikkat çeken Kaleiçi’nde ki bazı yerler, ev, otel, cafe, restoran, hediyelik eşya mağazaları gibi işletmelere sahiptir. Osmanlı zamanından kalma ve daha eskisine dayanan bu yerlerin restore işlemi de aslına uygun olarak yapılmıştır. Ayrıca Kaleiçi’nde ki hemen hemen her sokak deniz kenarına çıkmaktadır.  

2- Yanartaş 

Bir diğer adı ile Olympus’un sönmeyen ateşi. Antalya Çıralı’da bulunan Yanartaş, büyüleyici görüntüsü ile turist akınına uğramaktadır. Yanartaş’a ulaşmanız için biraz tırmanış yapmanız gerekmektedir. Doğal gazların sıkışması ile, kayaların arasından çıkan alevler hiç sönmüyor ve hep yanıyor. Ayrıca bu yerin çokta güzel bir manzarası var.  

3- Aspendos 

Türkiye’de antik tiyatro denince akla ilk gelen yerdir Aspendos. Romalılar tarafından M.S. 2. yüzyılda yapılan bu tiyatro, Antalya’nın Serik ilçesinden bulunmaktadır. Bu yapının söylenene göre dünyanın en akustik’i olan tiyatrolarından biri olduğu. Ortasına metal bir para atıldığında çıkan ses, tiyatronun her yerinden duyulduğudur. Herkesin görmesi gereken bir mekan

4- Köprülü Kanyon (Manavgat) 

Dünyaca rafting yapılan yerler arasında gösterilen yerlerdendir, Köprülü Kanyon. Türkiye’nin en uzun kanyonu olarak biliniyor ve ayrıca eşsiz güzellikleri ile de insanları büyülüyor. Tabi ki burada yapılacak en iyi aktivite rafting olacaktır. Eğer doğa, yeşillik, huzur, kuş sesleri arasında olmak istiyorsanız, burada kamp kurabilir, kendinizi doğaya bırakabilirsiniz. 

5- Karain Mağarası 

Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biridir Karain Mağarası. 50 bin yıl öncesine dayanan tarihi, Paleotik, Neolitik, Klasik Çağ, Tunç Çağ gibi dönemleri içinde barındırıyor. Mağaranın içine girdiğiniz zaman büyüleneceksiniz. Ayrıca uzun yıllar kazı çalışmaları yapılan bu mağarada, buldukları kalıntıları yakınında yer alan Karain Müzesi’nde ve Antalya Müzesi’nde görebilirsiniz.