Airbrush Makyaj Tekniği Nedir?

Makyaj, çok çeşitli amaçlarla, güzel görünümü sağlayan, kusurları kapatmayı amaçlayan, tarihten günümüze kadar yaşamın içinde oldukça yer almış bir işlemdir. Sahnelerde yapılan ve sanatçıların kullandıkları makyaj türleri sadece güzellik açısından değil, aynı zamanda rollerine bürünmelerini de sağlayacak unsurları ortaya çıkaran bir işlem olarak da tanımlanabilmektedir. Makyaj alanımızın içerisine mini bir boya tabancası ile püskürtülerek uygulanan, ileri teknik Airbrush makyajı ekleyebiliriz . 

Henüz yeni olan bu sistemi biraz tanıyalım..

AİRBRUSH NEDİR?

Airbrush (havalı püskürtme), en genel anlamda bir resim tekniğidir.

Püskürtme prensibi yani Airbrush yeni bir buluş değildir, aksine, insanlık tarihi kadar eski olduğunu bile söyleyebiliriz. 

Çalışmalar, mağara dönemine ait negatif el çizimlerinin de benzer bir tekniğin ürünleri olduğunu gösteriyor. Bu çizimlerin, kayanın üzerine konan elin çevresine içi boş bir kemik yardımıyla boya püskürtülmesi ve böylece elin altında kalan boyasız bölümün el figürünü almasıyla ortaya çıktığı sanılıyor.

Bugün kullanılan Airbrush’a benzeyen ilk aletin patenti 1800’lü yılların başında Charles Burdick tarafından alınmıştır. Henüz Türkiye’de Airbrush tam olarak bilinmemektedir. 

AİRBRUSH İLE NORMAL MAKYAJ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Dünyada Airbrush make-up sistemleri büyük metropollerde, güzellik uygulamaları & gelin makyajı yapılan profesyonel salonlarda, sinema, tiyatro ve TV sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Airbrush make-up kozmetikleri neden tercih edeceğiz, standart makyajdan farkı nedir? diye soracak olursanız size birçok faydasından bahsedebiliriz.

  1. Mini bir boya tabancası ile püskürtüldüğünden ciltte ince bir tabaka oluşturur, hafiftir, hissetmezsiniz.
  2. Ciltteki kusurları, derin gözenekleri hatta yaraları çok doğal bir görünüm ile kapatır.
  3. HD kalitesinde bir makyaj elde edersiniz.
  4. Tere, yağmura ve suya karşı dirençlidir. Yüzme havuzlarında, deniz suyunda akma yapmaz, elbiselerinize bulaşmaz.
  5. Yine, Airbrush ile kullanıldığından özellikle fondöteni oldukça ekonomik tüketir ve tasarruf elde edersiniz.
  6. En önemlisi de bu sistemde makyajı, cilde temas etmeden kozmetiği yüze hafifçe püskürterek tamamlıyor olmanız. Salonlarda kendisine makyaj uygulanmasına mesafe ile yaklaşan titiz, cildi hassas hanımlarımız için Airbrush ürünlerinin son derece hijyenik olması büyük bir avantaj çünkü bu sistemi kullanan salon sahipleri artık; herkesin yüzünde kullandıkları, hijyen olup olmadıkları belli olmayan fırçalara ihtiyaç duymayacaklar.
  7. Cildin her yanına homojen fondöten dağıtmış olur.

 

 

Kübra UYAR

AirBrush EĞİTMENİ