Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ağız ve diş bakımında önemli üç konu var. Bunlardan birincisi diş fırçalama. İkincisi diş ipi kullanımı ve üçüncü olarak da ağız gargarası kullanımı. Yani tam bir ağız bakımı için bu üçü ayrılmaz bir bütün olarak uygulanmalıdır. Bu bakımı da mümkünse günde üç kere, eğer gün içinde meşgulsek; sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan evvel muhakkak yapmamız lazım.

Diş Fırçalama

Diş fırçalamada en önemli konu sistematik olmaktır. Yapılan en büyük yanlış şu; kişinin her zaman bir acelesi var ve acelesi olduğu için de dişler rastgele fırçalanıp yarım yamalak bir diş temizliği yapılır. Böyle olunca da çürükler ve diş eti hastalıkları kaçınılmaz oluyor. Diş bakımını doğru bir şekilde yapmanız için doğru fırçalama yapmanız gerekir. Dişlerin 4 tane yüzeyi vardır; iç yüzey, dış yüzey, ısırma yüzeyi ve ara yüzeyler. İç ve dış yüzeylerin temizliği, diş etinden dişe doğru süpürme hareketi şeklinde olmalıdır. Diş fırçanızın diş etlerine zarar vermeyecek sertlikte olmasına dikkat edin. Isırma yüzeyi ise dairesel hareketlerle temizlenmelidir. Ara yüzeylerin temizliği de diş ipiyle yapılmalıdır. Ayrıca ağız hijyeni için ve kötü kokulardan kurtulmak için  bir de dilinizi fırçalamayı unutmayın.

Diş İpi Kullanımı

Dişlerinizi her gün düzenli olarak fırçalasanız da maalesef tam koruma sağlanmış olmuyor. Dişlerin tam olarak temizlenmesi ve ileride oluşabilecek içten çürümelere karşı korumak için diş ipi kullanmanız şart. Diş ipini kullanırken diş etlerinizi aynadan kontrol edin, diş etleriniz pembe ve sıkı olmalıdır. Kırmızı ya da şiş olmaları ve kanamaları durumunda mutlaka diş doktoruna gitmelisiniz.

Ağız Gargarası Kullanımı

Ağız kokusu, bir kişinin sosyal yaşamında önemli ölçüde etkili olabilir. Ağız kokusu nedeniyle diğer kişiler uzak durabilir. Bu da güven ve özsaygı kaybına yol açabilir. Öte yandan ağız kokusu ele alınması gereken sağlık sorunlarına da işaret edebilir. Ağız kokusuna genellikle dilin ve gırtlağın yüzeyinde yaşayan ve kükürt üreten bakteriler neden olur. Diş fırçalayarak ağız  hijyeni tam olarak sağlanamadığından gırtlağa ulaşabilmek ve  bakterilere karşı korumak için mutlaka ağız gargarası kullanılmalı.

 

Bu bakımları aksatmadan yaparak sağlıklı dişlere ve güzel gülüşlere sahip olabilirsiniz. Etkili bir ağız bakımı için diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirmeyi unutmayın ve son olarak diş taşlarını temizletmek ve çürüklere karşı kontrol yaptırmak için yılda iki kez diş hekiminize gidin.