Adım Adım Kilo Koruma

Tebrikler; diyet yapma sürecini tamamladınız, hayalinizdeki kiloya ulaştınız, hem kendinize hem sağlığınıza büyük yatırım yaptınız. Peki şimdi ne olacak? Pek çok kişinin ana sorunu haline gelen bu konuyu 3 başlık halinde ele almak istiyorum. Bunlar diyete başlamadan önce, Diyet esnasında ve Diyet bitiminde yapacaklarınız hakkında olacak. Bunların hepsi kilo kontrol de oldukça etkili.

Diyete başlamadan önce: Diyete başlamadan önce yakaladığınız motivasyonu kaybetmemek adına diyete neden başladığınızı kendinize hatırlatabilmeniz için bunu mutlaka not alın. Diyete başlama sebebiniz görüntünüzde değişiklik yapmak istiyor olmanız, sağlık problemleriniz veya bir başkası için olabilir. Bunu hep göz önünde bulundurun. Kendinize sürekli bunu hatırlatın. Bu diyet esnasında ve diyet bitiminde de sizin motivasyonunuz ve kendinize olan saygınızı kaybetmemeniz için çok önemli bir adım olacak.

İkincisi ise diyete değil sağlıklı beslenmeye başladınız bunu asla unutmayın!

Diyet esnasında:Kendinize özel uyguladığınız diyeti yaparken öğrenmeye büyük önem verin. Ömür boyu diyetisyenle çalışacak değilsiniz. Neden size o listeyi verdi? Neyi nasıl telafi edebilirsiniz? O yiyecek olmazsa ne ile değişim yapabilirsiniz? Hangi besin neye yarıyor? En önemlisi ise BANA HANGİ GIDALARA YARIYOR? olmalıdır. Birine iyi gelen besin sizde ters etki yaratıyor olabilir. Onu sindirme konusunda iyi olmayabilirsiniz. Her birey başlıbaşına diğer bireylerden zaten farklıdır. Önemli olan bunu keşfedip onun üzerinden yürüyebilmek. Hangi besinlerin size daha çok yaradığını ya da ne tarz diyet yöntemlerine daha çabuk adapte olabildiğinizi bilirseniz ileriki zamanlarda bunu çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

kilo koruma1Diyet Sonrasında: Sizi bu hale getiren neydi ve neler yaparak bu durumdan kurtuldunuz? Ne gibi alışkanlıklarınızı değiştirdiniz? Bunları biliyor olmak sizin en büyük artınız olacak. Değiştirdiğiniz alışkanlıkları hiç bozmadan devam etmelisiniz hatta üstüne koyarak gitmelisiniz. Örneğin su içmeye başlamışsanız, yürüyüşü de yaşamınıza sokmayı düşünebilirsiniz. Tatlı tüketiminin sizi bu hale getirdiğini ve çektiğiniz emekleri asla unutmayın tatlı sizin dostunuz değil. Ona bu şekilde yaklaşırsanız bir süre sonra aslında onun çok da güzel bir şey olmadığının farkına varırsınız.

 

 

Yediklerinizi dengelemeyi iyi öğrenin:

  • 1 gün öncesinden tatlı veya alkolü fazla kaçırdıysanız ertesi gün protein ve su tüketim miktarınızı 1,5 katına çıkarın.
  • Günlük tüketiminizde eğer sütlü tatlı yediyseniz süt ve meyve grubunu eğer şerbetli ya da kek tarzı bir tatlı yediyseniz meyve ve ekmek tüketimini programınızdan çıkarın.
  • Ertesi gün yoğurt ve kefirden bol bol faydalanın ki vücudunuzun onu atması daha kolay olsun.
  • Spor yapmayı tabiki ihmal etmeyin.
  • Tatlı kaçamaklarını önlemek için kuru meyvelerden faydalanın.
  • Tatlı yememeyi ya da yemeyi değil olduğunuz/olacağınız vücudu düşünün.

Related Posts

4 Güçlü Baharat
Ramazanda Sağlıklı Beslenme
Ödül mü? Ceza mı?