9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

Sigara kullanma alışkanlığından vazgeçirme ve sigaranın kötü etkilerinden bahsederek insanların bu illete özenmesine engel olmak için 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde birçok etkinlik düzenlenmektedir.

Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde insanların sigara hakkındaki bilgilerini arttırmak, zararları konusunda da farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır. Birçok kötü rahatsızlığı ortaya çıkaran, insanlara her anlamda zarar veren sigara özellikle de küçük yaştaki çocukları etkilemektedir. Hem çevrelerindeki insanlardan görerek, hem de filmlerden izledikleri ile bu kötü alışkanlığa özenen çocuklar daha çok küçük yaşlarda kendilerini zehirlemeye başlamaktadırlar.

Ülkemizde özellikle Sağlık Bakanlığımız ve İl Halk Sağlık Müdürlüklerimiz tarafından düzenlenen etkinliklerle farkındalık çalışmaları yapılmakta ve gencinden yaşlısına herkese sigaranın zararları anlatılarak, bu kötü alışkanlığı bıraktırmaya çabalanmaktadır. Diş rahatsızlıklarından, akciğer rahatsızlıklarına kadar birçok kötü hastalığa yakalanmaya neden olan sigara bunun yanı sıra kişinin toplumdaki hayatını da etkilemektedir. Örneğin sigara yüzünden hem elleri hem de üstü başı kötü kokan insanlar, toplum tarafından kabul edilmemektedir. Hatta bu nedenlerle işe alımlarda bile sigara kullanılıp kullanılmadığına dair kişilerden bilgi alınmaktadır.

SİGARAYI BIRAKALIM!

Tütün ve tütün ürünü kullanan insanların yanı sıra, pasif içiciler de büyük rahatsızlıklarla mücadele etmektedir. Sadece sigara içenleri değil çevresindekileri özellikle de küçük yaştaki çocukları da etkileyen bu alışkanlık, hem sağlığımıza hem de cebimize zarar vermektedir.

Bu kötü alışkanlığın önüne geçmek, sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenler için “Alo 171” hattını da devreye sokan devlet, bu konuda kararlı olan herkese yardımcı olmaktadır.

SİGARAYI BIRAKMANIN FAYDALARI

Sigara bırakıldığı andan itibaren vücutta büyük değişikliklere yol açmaktadır. Bu değişiklikleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

-Kalp atış hızı normale döner.

-Akciğerin fonksiyonları da normale döner.

-Kalp rahatsızlığı riski azalmış olur.

-Öksürme ve nefes darlığı gibi olumsuz etkiler azalır. Birkaç sene sonunda ise tamamen biter.

-Kanda bulunan CO seviyesi de normale döner.

-Çevrenizdeki pasif içicilere zarar vermekten vazgeçmiş olursunuz.

-Sigaraya para harcamayacağınız için maddi açıdan da tasarruf edersiniz.

-Sigaraya bağlı rahatsızlıklarla ortaya çıkan tedavi giderleri azalmış olur.

Related Posts

Farkındalık Kazanın Önce