8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Her yıl 8 Mart Kadınlar Günü olarak kutlanmakta. Resmi törenler yapılmıyor, fakat tüm kadınların kadınlar günü olarak biliniyor. Erkeklerin kadınlara çiçek aldığı, mağazaların bu günü kullanarak müşteri çekmek için indirimler yaptığı, ” bu gün kadınlar günü beni üzmeyin”  diyen 12 yaşındaki Pelinsu’ nun ağzını yayarak kutladığı bir gün. Her yıl 8 Mart tarihinde bazı kadın hakları örgütlerinin Taksim meydanında ne kutladıklarını bilmeden bağırdıkları bir gün. İnsanların bu günün anlamını bilmeden, sırf kadın oldukları için kendilerine hak gördükleri bu gün. Evet 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kadınların günü. Ama bu gün öyle sıradan bir gün değil.

“Ayy bu gün dünya kadınlar günü”  diyerek ortada dolaşacağınız bir gün değil bu gün. Haber kanallarının ellerinde kamera ve mikrofon ile Taksim, Bakırköy gibi merkezi meydanlara giderek; “Efendim bu gün dünya kadınlar günü. Ne demek istersiniz?”  sorusuna ” Bu gün bizim günümüz. Kadınlara özgürlük. Kadınlara hak. Kadınlara bilmem ne” gibi saçma sapan kelimelerin söylenip, şov yapılacağı bir gün değil bu gün. Tarihi bilmeyen insanların, özellikle kendi tarihini bilmeyen kadınların bu günü kutlamaları bana hep saçma gelmiştir. Bu gün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kaç kişi 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde ne olduğunu biliyor? Kaç kişi bu günün önemini bilerek davranıyor? Tarihi bilmemiz lazım. Özellikle kadınların, kendi tarihlerini bilmesi lazım. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınlara çiçek verilen, kadın hakları örgütünün daha kendilerinin bile ne istediklerini bilmeden propaganda yapmaları için düzenlenen bir gün değil. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Emekçi Kadınların günüdür.

8-Mart-Dunya-Kadinlar-Gunu

Peki Neden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü İlan Edilmiş

Sene 8 Mart 1957. New York’ ta 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma şartları için greve başladı. Fakat polis bu greve karşıydı. İşçilere saldırdı ve işçileri fabrikaya kilitledi. Ardından yangın çıktı ve fabrika önüne kurulan barikatı maalesef işçiler aşamadı. Bunun üzerine 120 kadın işçi hayatını kaybetti. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı ki bu sayısı o zamanlar için çok büyük bir sayı.

26-27 Mart 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslar Arası Sosyalist Kadınlar Konferansı) o zamanın Almanya Sosyal Demokrat Partisi liderlerinden Clara Zetkin 8 Mart 1957 yılında ölen 120 kadın işçinin anısına, 8 Mart’ı “Internationaler Frauentag” ( International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılmasını ileri sürdü ve oy birliği ile kabul edildi. İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla, Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programında Türkiye’nin de etkilenmesi ile 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi’nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam edilmektedir.