7 Madde de İlişkilerde Mesafe Sorunu Nasıl Çözülür

Gözden uzak olan, gönülden de ırak olur mu? Yoksa aşk dediğiniz şey zaten kavuşamamak mı? 

Uzun ilişki yaşamak kafanızda her zaman sorunlar oluşturur. Eğer kendinizden veya partnerinizden emin değilseniz, uzun ilişkiye başlamamanızı öneririz. Çünkü uzun ilişkiler gerçekten de zordur. Eğer birbirinizi seviyorsanız da, uzun ilişkiye başlamadan önce partneriniz ile oturup, her şeyi açık açık konuşmanız gerekmektedir. Ayrıca birlikte aldığınız kararları birlikte uygulamanız gerekiyor. Eğer güven sorunu yaşamaz ve sevmeye devam ederseniz, uzun ilişkilerin daha güzel olduğunu göreceksiniz. 

İlişkilerde mesafe sorununu ortadan kaldırmak için birkaç stratejiyi izlemeniz gerekiyor. İşte bu stratejiler… 

1- En Baştan Temel Kurallarınızı Koyun 

Başarılı bir uzun mesafe ilişki için yapmanız gereken ilk şeydir. Partnerinizi karşınıza alıp, her şeyi açık açık konuşmalı, kurallar koymalısınız. Bu kurallar; tek eşliliğin devam edip etmeyeceğinden, ne sıklıkla iletişim kurulacağına ve ne zamanlar ziyaretlerin gerçekleşeceği gibi her şeyi içermelidir. Hiçbir konu hava da kalamamalı ve her şey net bir şekilde konuşulmalıdır. Uzun mesafeli ilişkilerde ancak; yanlış anlaşılma ya da kötü hisler olmadığı sürece güçlü bir bağ kurulur. 

2- İlişkiniz İçin Bir Hedef Belirleyin 

Bu ilişki nereye gidecek? Uzun mesafeli ilişkilerde sıklıkla karşılaşacağınız sorulardan birisi de budur. Partneriniz ile kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Bu hedefler, onun sizin olduğunuz yere taşınması, sizin onun olduğu yere taşınmanız veya ikinizin farklı bir şehre yerleşmeniz veya bu ilişkinin sonu evliliğe gitmesi. Bu nihai hedefler ümitsizliğe düştüğünüz anda sizin kurtarıcınız olacaktır. Bu hedefleri belirlerken de ikinizin de ortak payda da buluşması önemli. 

3- Aşırı İletişimden Kaçının 

Evet uzun bir ilişkiniz var ve istediğiniz zaman onu göremiyorsunuz. Ama bu demek değil ki, her dakika onunla konuşmanız gerekiyor. Bize göre haftada bir gün, bir iki saat telefonla konuşmanız ilişkinizi daha sağlıklı kalacaktır. Hem aradaki heyecanı kaçırmayacaksınız hem de konuşacak konularınız birikecektir. Tabi tabi haftada bir gün konuşun demiyoruz. Aralarda mesajlarda atabilirsiniz ama çok abartılı süre boyunca konuşmayın. 

4- Birbirinizi Değişimli Olarak Ziyaret Edin 

Her iki tarafta birbirine gidip gelmeli. Sadece erkek veya sadece kadının sürekli gidip gelmesi, o ilişkiyi zamanla sona doğru yaklaştırır. Çünkü ilişkiye eşit bir çaba harcanmamış olur. Bu yüzden birbirinizle programlar oluşturarak yapacağınız ziyaretler, ilişkiniz için çok yararlı olacaktır. 

5- Güven Seviyenizi Yükseltin 

Sizden uzak olması, onun mekan ve aktivite tercihlerinde sizin ilk sırada olmaması sizi üzüyor. Bunun farkındayız. Ama uzun mesafeli bir ilişki yürüteceksiniz, birbirinize tam anlamıyla güvenmelisiniz. Onun ne yaptığını bilmemek, sizde kaygı ve endişe uyandıracaktır. Bu kaygıları bir kenara bırakın ve ikinizin de özgürlük alanlarına müdahale etmeyin.  

6- Seksi ve Heyecanı Koruyun 

Birbirinizle geçirdiğiniz zaman kısıtlı ve sizin her buluşmanız bir kavuşma sayılıyor. Bu yüzden heyecanınız doğal olarak yüksek. İşte bu heyecanı hiç kaybetmeyin. Buluştuğunuz da baş başa kalmaya özen gösterin ve cinsel olarak yakınlaşmayı sağlayın. Bu aranızdaki bağı çok daha fazla güçlendirecektir. 

7- Hayatınızı Yaşayın 

Uzun mesafeli ilişkilerin en güzel yanı da burası. İkinizde kendi hayatınıza yön verebilirsiniz. Okulunuza yoğunlaşabilir veya kariyeriniz için daha çok çalışabilirsiniz. Aklınızda hep sevgilinizde olsa da uzun ilişkilerde yapılması gereken en önemli şey, kendi hayatınızı yaşamak. İşlerinize yoğunlaşmanız normal ilişkilere göre çok daha kolay olacaktır. Ve bu avantajı kullanın.