6 Madde de Hayalleri Gerçekleştirmek

İnsan olmanın gerekliliğini anladığımız anda başlar hayal kurmak. Kendimizin farkına vardığımız zamanlarda, zihnimizde kendimiz ile ilgili hayaller oluşur. Öyle ki; daha küçük bir çocukken bile büyüklerimizin sormuş olduğu “büyüyünce ne olacaksın bakalım?”  sorusuna bile “şunu olmak istiyorum” diyoruz. O zamandan başlar hayaller, büyüdükçe bu hayaller değişir. Ne yapmak istediğimiz, nasıl yapmak istediğimiz, ne zaman yapmak istediğimiz, kiminle yapmak istediğimiz, kiminle ne olmak istediğimiz gibi daha bir çok konuda hayal kurarız. Hatta ömrümüzün bir çoğunu hayal kurarak geçiririz. Bu hayaller kimi zaman gerçekleşir, kimi zaman hayal kırıklığı olarak kalır. Aslından hayal kırıklığı dediğimiz şey hayallerin gerçekleşmemesi. İnsanlar hayal kırıklığı lafını farklı bir tabirde kullanıyor ama neyse takmamak lazım. 

Ne istediğini bil bu hayatta. Hayatını sen şekillendir. Başkalarının ne dediğini düşünme. Çünkü bu hayatı yaşayacak olan kişi sensin, başkası değil. O yüzden hayallerinin peşinden gitmeyi unutma. Bunu hayat felsefen olarak uygulayabilirsin. Hayallerdir insanı insan yapan ve hayallerdir seni yaşatan. Bu sözü unutma. Ne kadar hayal edersen, aslında o kadar iyi yaşarsın. Hayatını bir yazarın kitabındaki kahraman gibi yaşa ve onu duy. Kendine bakmayı, kendini dinlemeyi bil.  

Hayallerini gerçekleştirmek için birkaç tüyo vermek gerekirse de; onlar şu olabilir… 

1- Küçük Adımlarla Başla 

Hayal kurmak gerçekten de çok güzel. İstediğin zaman, istediğin yerde, istediğin kişiyle olabilirsin ve istediğin şeyi yapabilirsin. Ama hayallerini gerçeğe dönüştürmek istiyorsan, küçük adımlarla başlamak her zaman daha iyidir. Bu sayede inancını kaybetmezsin ve hayal kurmaktan vazgeçmezsin. Ayrıca hayallerin birer birer gerçeğe dönüştüğü zaman, kendini daha güçlü hissedersin. Mesela; beyaz atlı bir prens hayal etme. Sevdiğin, aşık olduğun kişi beyazlı prens yap. Veya çok zengin olmayı hayal etme, önce iyi para kazanmayı hayal et ve bunu gerçekleştir. Asıl zenginliğin, alın teri ile kazandığın parayı harcadığında ve çevrende sevdiğin, seni seven insanlar olduğunda anlayacaksın zaten. 

2- Tutarlı Hayaller Kur 

Her insanın hayal gücü vardır. Kimisi çok büyüktür, kimisi biraz daha makul. Senin hayal gücün çok geniş olsa da, onu makul seviyeye indirmesini bil. Uçuk hayallerin peşinde koşma. Makul hayaller kur, yapabileceğin şeyleri düşün ve onların peşinden git. Hayatınızı, yapabileceğiniz hayaller üzerine kurun. Mesela; Üniversiteye hazırlanıyorsanız ve sayısal ile aranız iyi değilse, sayısal bölümlerinin hayalini kurmayın. Üzülürsünüz. 

3- Hayallerini Uzun Vadeli Tutma / Erteleme 

Hayallerini ertelemen, onu yapmayacağın ile eş değerdir. Her zaman şuan ki durumuna göre hayal kur. Ayrıca kurduğun hayallerini çok uzun vadeli tutma. Zamanın ne göstereceğini bilemiyoruz çünkü. Mesela; “40 yaşıma gelince şunu yapacağım!”  deme. Çünkü o yaşa gelebileceğin meçhul. Veya “ya bir hayalim var ama şimdi ona vaktim yok!”  gibi cümleler ile hayaller kurma. Bu tarz hayaller kurduğun zaman bütün hayallerin erteleme üzerine olacaktır. 

4- Hayallerinin Peşinden Git

Her zaman kurduğun hayalin peşinden git. Ona sıkı sıkı bağlan ve gerçekleştirmek için her şeyi yap. Bu hayallerin peşinden giderken, sana zarar verecek, seni engelleyecek insanları hayatından çıkart. Onlar; her zaman sana engel olacaklardır. Bir yandan da sana faydası olacak insanları hayatına almaya çalış. Çünkü sonunda onlarla birlikte mutlu olacaksınız. Hiçbir engelin seni yıkmasına, hayalinden vazgeçilmesine izin verme. Çünkü zorluk çekmeden, mutluluğu yakalayamazsın. 

5- Sürekli Hayal Kurma

Hayallerimi gerçekleştireceğim diye, bir sürü hayal yaratma kendine. Hatta birini gerçekleştirmeden başka bir hayale bağlanma. Eğer sürekli hayal kurarsan, hiçbir hayalini gerçekleştiremez, olduğun yerde kalır, motivasyonun düşer ve mutsuz olursun. Öncelikli hedeflerin; yaşam tarzını belirleyecek hayallerini gerçekleştirmek olsun.  

6- Hayallerle Yaşama

Çok tezat bir maddeymiş gibi görünüyor ama aslında konunun en önemli maddesi ve tüm maddeleri toparlayan bir başlık. Hayal kur ve bunu gerçekleştir ama hayallerle yaşama. Yani bir hayalin var ve bunu gerçekleştirmek istiyorsun. fakat bunu yaparken de hayatın gerçeklerini unutma. Hayalini gerçekleştirmek için, hayatın gerçeklerini unutup hayal aleminde yaşama. Hayallerin hep gözünün önünde olsun. Hayallerini gerçekleştirmeye çalıştığın zaman da hayatın gerçekleriyle bunu yap. O zaman hayal kırıklığına uğramayacaksın. Kısacası hayallerini gerçekleştirmek için çıktığın yolu zorlama, akışına bırak. 

 

Umarım; hayal ettiğin her şey bir gün gerçek olacak.