4 Şubat Dünya Kanser Günü

Çağımızın vebası kanser, 7’den 77’ye herkesi tehdit eden en kötü rahatsızlıklardan birisi olarak kabul edilmektedir. Özellikle kendi vücuduna dikkat etmeyen kişilerde görülme sıklığı artan bu rahatsızlık için her yıl 4 Şubat’ta farkındalık yaratmak, kanser hastalarına da destek olmak için Dünya Kanser Günü etkinlikleri düzenlenmektedir.

Hem ülkemizin hem de dünyanın büyük bir sorunu olan kanser hastalığının aslında çaresiz olmadığını anlatmak için yapılan bu etkinliklerle, bu rahatsızlığın yenilebileceği gösterilir. Toplumlara hem maddi hem de manevi açıdan zarar veren kanser, önlenebilir olmasından ötürü insanlara düzgün anlatılmalıdır. Bu rahatsızlık hakkında birçok şey yanlış bilinmektedir ve genellikle insanlar çaresizliğe, umutsuzluğa sürüklenmektedir.

İşte bu noktada yanlışları düzeltmek, insanlara umut ve destek olma amacıyla hem ülkemizde hem de dünyada 4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinlikleri düzenlenmektedir. Kanser kontrolünün hem önemine hem de etkilerine vurgu yapılan bu günde, insanların asla umudunu kaybetmemesi gerektiği ifade edilmektedir.

SAĞLIKLI YAŞAM İMKANSIZ DEĞİL

Kanser hastalığına yakalanmamak için neler yapılması gerektiği de anlatılan etkinliklerde en sık vurgulanan konu ise sağlıklı bir hayat tarzını benimsemektir. Örneğin sigara, alkol ve stres bu rahatsızlığı tetikleyen etmenlerden birisidir ve mutlaka uzak durmak gerekmektedir.

Bunun yanı sıra sağlıksız beslenme; işlenmiş gıdalar, içerisinde kimyasal barındıran gıdalar ve hava kirliliği gibi etmenler de insanların bu rahatsızlığa yakalanmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle mutlaka ne yediğimize ne içtiğimize dikkat etmekle beraber, hava kirliliğinden de uzak durmamız gerekmektedir.

İnsan vücudu korunması gereken narin bir çiçektir ve ona bu şekilde muamele etmek gerekmektedir. Kendimize dikkat ettiğimiz ve baktığımız sürece bu “ince” hastalıktan da korunmuş olmaktayız. Bunun yanı sıra bu rahatsızlığa yakalananların da asla umudunu kaybetmemesi gerekmektedir. Çünkü her hastalıkta olduğu gibi kanserin de tedavi şansı vardır.

ERKEN TANI MÜMKÜN

4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinliklerinin vurgulamak istediği en önemli konulardan birisi de “erken tanı”dır. Düzenli olarak kontroller yapıldığı takdirde erken bir şekilde tanımlanan kanser hastalığından kurtulmak çok daha basittir. Çünkü bu rahatsızlık ilerledikçe daha kompleks bir hal alarak, tedavi şansını da düşürmektedir.