25 Kasım Kadına Şiddet

Kadına şiddet maalesef toplumuzda çok önemli bir sorun teşkil eden bir meselidir. Her gün gazetelerde, televizyonlarda kadına şiddet haberlerini görmekteyiz. Kadına şiddet denildiğinde dayak, yaralama, cinayet gibi çok vahim durumlar akla gelmektedir. Ülkemizde bu durumlar oldukça fazla yaşanmaktadır. Kadına şiddet sadece fiziksel olarak da gerçekleşmemektedir. Duygusal, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddete maruz kalan kadınlar da bulunmaktadır. Türkiye’de her iki kadından biri fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Dünya Ekonomik forumunun verilerine göre Türkiye Cinsiyet Eşitliği raporunda son on yılda 20 basamak gerilemiş durumda. Üstelik bu vahim tablo sadece eğitimsiz kesimlerde değil kentte ve eğitimli kesimlerde de oldukça yüksek veriler sunuyor.

25-kasim-kadina-siddet-siddet

Kadına Şiddet Türleri Nelerdir? 

Kadına şiddet ilk akla geldiği gibi sadece fiziksel olmuyor. Kadına şiddet türleri arasında fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet ve ekonomik şiddet yer alıyor. Türkiye’de 2012-2015 yılları arasında 5046 kadın cinayete kurban giderken bu Türkiye Kadın erkek eşitliği dünya sıralamasında 145 ülke arasında 125. sırada yer alıyor. Sayısal veriler durumun ne kadar kötü olduğuna işaret ediyor. Ancak bu sadece görünen tarafını oluşturuyor. Kadınların % 46’sı bu konularda konuşamıyor ve uğradıkları şiddetten kimse haberdar olamıyor. Kadına karşı şiddet türleri şöyle açıklanabilir;

Fiziksel Şiddet Ve Psikolojik Şiddet

Fiziksel Şiddet

Bedene yapılan her türlü saldırı fiziksel şiddet anlamına geliyor. Yani, sarsmak, tokat atmak, yumruk atmak, tekme atmak, hırpalamak, saç çekmek, boğazlamak, işkence yapmak, kesici veya ateşli silahlarla yaralamak, bağlamak her hangi bir cismi atmak bunların hepsi ve bedene yapılacak tüm saldırılar kadına fiziksel şiddet anlamına geliyor. Bunların yanında sağlıksız koşullarda yaşamaya zorlamak ve sağlık hizmetlerinden yararlanılmasına engel olmak da fiziksel şiddet kapsamına giriyor.

25-kasim-kadina-siddet-fiziksel-siddet

Fiziksel şiddet hususunda çok önemli bir nokta vardır. Maalesef toplumuzda normal karşılanan bazı erkek davranışları bulunmaktadır. İtmek, sarsmak, kadına vurmak, tokat atmak gibi birçok davranış kadının haksız olduğu durumlarda yapılan eylemler gibi algılanmaktadır. Oysa hukuken ve insan hakları boyutunda iş böyle değildir.

Töre, namus, gelenek, görenek gibi kavramların hiç birinin kadına yapılan şiddette bahane edilmesi söz konusu değildir. Kadının evlilik dışı ilişkisi olması, konuştuğu kişi, giydiği kıyafet, ailesinin istediği kişi ile evlenmek istememesi, boşanmak ya da ayrılmak istemesi, yemek yapmaması, temizlik yapmaması ve bunun gibi birçok bahane edilen şiddet davranışı nedenlerinin hukukta ve insanlıkta yeri yoktur. Bu nedenle fiziksel şiddet gören her kadın hukuk yolu ile kendinse şiddet uygulayan kişinin ceza almasını sağlamalıdır. Hiçbir kadın davranışı şiddet görmesine neden olamaz. Bunda hiçbir haklılık ya da bahane olamaz.

Psikolojik(Duygusal) Şiddet

Toplumumuzda fiziksel şiddet ve cinayet vakaları o kadar çok yaşanıyor ki maalesef psikolojik şiddet hakkında konuşmaya fırsat bile olmuyor. Oysa kadına duygusal şiddet denilen şiddet türü de kadınların çok yoğun yaşadığı bir şiddet türüdür. Kadınların duygusal şiddete maruz kaldığını anlamaları oldukça zordur. Çünkü bunlar normalmiş gibi bir kanı vardır.

25-kasim-kadina-siddet-psikolojik-siddet

Psikolojik yani duygusal şiddet sayılabilecek birçok davranış bulunmaktadır kadını farklı şekillerde aşağılamak, hayatı, giyimi üzerinde baskı yapmak, küfür etmek, eve hapsetmek, tehdit etmek, çocuklarından uzaklaştırmak, başkaları ile kıyaslamak, aynı şekilde düşünmeye zorlamak, şantaj yapmak, sevdiği eşya veya hayvanlara zarar vermek gibi davranışlar psikolojik şiddet anlamına gelmektedir.

Bu tür şiddete uğrayan kadınlar bunu, anlamadıkları sorunun kendilerinde olduğunu düşünebilirler. İntihar, depresyon, kendini değersiz hissetmek, bağımlılık, utanç, suçluluk duygusu, sosyal ilişkilerin bozulması, yaşama isteğinin kalmaması psikolojik şiddet nedeni ile oluşmaktadır. Bu durumdaki kadınlar hukuki yollara başvurabilirler. Hayatlarındaki psikolojik şiddet uygulayan kişiden kurtularak tüm bu sorunlardan da kurtulabilir ve psikolojik destek alarak düzelebilirler.

 

Related Posts

Kadın Olarak Yaşamak