24 Mart Dünya Tüberküloz (Verem) Günü

Verem (tüberküloz) hastalığı, verem basili tarafından oluşturulan ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Robert Koch’ un tüberküloz basilini bulduğu gün Dünya Sağlık Örgütü tarafından 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü olarak ilan edilmiştir. 

Tüberküloz, dünyada ve ülkemizde çok ciddi bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre, dünya nüfusunun üçte biri tüberküloz basili ile enfektedir (vücuduna basili almıştır). Tüberküloz ile enfekte olanların %10’unu yaşamlarının bir döneminde tüberküloz olma ihtimali vardır. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni hasta ortaya çıkmakta, 1,7 milyon insan tüberkülozdan ölmektedir. 

Türkiye’de verem hastası sayıları yıllar içerisinde azalmaktadır. Verem hastalığı, hastaların %60-65’inde akciğerlerde, %35-40’ında ise akciğer dışı organlarda (lenf bezleri, akciğer zarı, kemik, böbrek, beyin vb.) görülmektedir. Vakaların ortalama %60’ı erkek, %40’ı kadındır. 

24-mart-dünya-tüberküloz-günü

Bu nedenle her yıl 24 Mart Dünya Tüberküloz (Verem) Günü olarak kutlanır. Halkı bilinçlendirmek için bir çok etkinlik ve seminer düzenlenerek, hastalığın başlangıcını, nasıl önlem alınması gerekildiğini, tedavilerinin ne olduğunu ve tedavi sırasında neler yapılması gerekildiği hakkında bilgiler verilir. Bilimsel araştırmalar bu hastalığın 4.000 yıldır insanoğlunu tehdit eden önemli bir hastalık olduğunu göstermiştir. Sevindirici olan ise, çağın ilerlemesi ile eğitim seviyesinin yükselmesi, teknolojinin gelişmesi, tıp alanında yaşanan gelişmeler ile bu hastalığı ülkemizde ve dünyada minimum seviyeye indirmiştir. 24 Mart tarihinde insanları normalden daha fazla bir şekilde ve her yerde bilinçlendirerek, verem gibi ciddi hastalıkların önlenmesi, erken teşhise götürmesi gibi bir çok faydası vardır.  

Türkiye’de yılda yaklaşık 13-14 bin yeni verem hastası ortaya çıkmaktadır. Fakat insanların bilinçli olması, teknolojinin gelişmesi gibi bir çok olumlu etken sayesinde bu hastalığa yakalananların %98’i hayatta kalmayı başarıyor ve bu hastalıktan tam anlamıyla iyileşerek kurtuluyor. Ayrıca ülkemizde her yıl tüberküloza yakalananların sayısı %6 azalmaktadır.  

24 Mart Dünya Tüberküloz Gününde düzenlenen etkinlikler ve seminerlerin ne kadar yararlı olduğu tüm dünyada görülmüştür. İnsanların bilinçlenmesi ile bir çok kişinin hayatı kurtulmuş, verilen seminerler ve düzenlenen etkinlikler sonucunda bir çok hastaya erken teşhis konulmuştur. Her ne kadar tedavisi olan bir hastalık olsa da geç kalınmış teşhislerde iyi sonuçlar alma oranı çok düşük olabiliyor. O yüzden bu günde düzenlenen etkinliklerin anlamı oldukça fazla.  Doktorlar tarafından verilen seminerlere ve etkinliklere herkesin katılması ve bu hastalık hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Unutmayın; Erken teşhis hayat kurtarır.