21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü

21 Mart Down Sendromlular Günü 

Bugün, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü. Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanıdı. 21 Mart günü (21/3) Down sendromlu insanlarda 21. kromozomun 3 tane olmasını simgeliyor. Dünya Down Sendromu Günü, Down sendromlu bireylerin haklarını korumak için önemli bir adım. Türkiye’de Down sendromlu bireyler ve ailelerine destek veren, onları doğru kanallara yönlendirecek çalışmalara imza atan Down Sendromu Derneği de, Dünya Down Sendromu Günü çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenleyecek. 

21 Mart down sendromlular günü bir farkındalık günüdür. Down sendromu bir hastalık değil bir genetik farklılıktır. Genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumu ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Yani Down sendromu olmayan bireylerde 46 kromozom varken, Down sendromlularda 47 kromozom bulunur. Down sendromunun bir tedavisi yok. Yani bu farklılık düzeltilemez. Down sendromluların tek tedavisi eğitim ve bilinçli çevredir. İnsanlar ne kadar bilinçli olurlarsa, down sendromuna sahip insanların down sendromuna sahip olmayan insanlardan bir farkı kalmaz. Unutmayın; down sendromuna sahip insanların diğer insanlardan eksiği yok fazlası var. Buda onları tek kromozom farkla dünya tatlısı yapmaya yetiyor. 

21Mart-down-sendromlular-günü

Down Sendromlu İnsanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

  • Çoğu insan down sendromlu gördüğü zaman yüzünü ekşitir, acıyarak bakar. Bunun nedenini hala anlamış değiliz. Down sendromunun tıbbi bir tedavisi yok. Onların tek tedavisi eğitim. Normal insanlar gibi onlarda bir birey ve yeterince iyi eğitim verildiği zaman, down sendromuna sahip olmayan insanlar gibi iyi işler ortaya çıkarabilirler. Tabi sadece onların değil, çevresindekilerin, hatta herkesin bu konuda eğitilmesi gerekmektedir. Down sendromlu bir insana nasıl yaklaşılması gerektiğini bilmemiz gerekir. Bunun için de ilk olarak onlarda herkes gibi düşüncesini kafamıza yerleştirmemiz gerekmektedir. 
  • Down sendromlu insanlar hiç büyümeyen birer çocuk gibidirler. Onların içlerinde hep bir çocuk vardır ve düşünceleri, davranışları hep bu yöndedir. Bu yüzden içlerinde bir kötülük yoktur, bulamazsınız. Onlar dünyaya hep güzel bakar ve bizlerinde dünyaya onlar gibi bakması gerekmektedir.  
  • Down sendromlu insanlar detaycıdır. Büyümeyen bir çocuk gibi olduklarını söyledik ve böyle oldukları içinde hayal güçleri oldukça geniştir. Aslında bakarsanız, down sendromuna sahip olan insanlara nazaran bazı olayları daha iyi görebilir, daha iyi düşünebilir ve daha iyi sonuçlar elde edebilirler. 
  • Her zaman onlarında diğer insanlar gibi olduklarını hatırlatmamız gerekir. Bu hatırlatma onları hayata bağlar. İnsanlardan kaçmamalarını, onlarında normal insanlar gibi olduklarını ve her şeyi yapabileceklerini hatırlatır ve doğal olarak onlara güç verir. Emin olun sizin görmediğiniz veya yapmayı düşünemediğiniz bir çok şeyi onlar yapabilirler. 

Onları sevin ve onları diğer insanlardan ayırmayın. Onlar herkesten daha iyiler ve herkesten daha çok sevgi dolular. Dünyaya küçücük yüreklerinden bakıyorlar ve kocaman seviyorlar. Sizde onları öyle sevin. İşte o zaman ne kadar güzel işler başaracaklarını göreceksiniz.