10 Adımda Hayat Detoksu

Başladığın işleri yarım bırakıyor, aslında bir problemin olmadığı halde mutsuz hissediyor, zamansızlıktan şikayet ediyor, bir yandan yaza hazırlanmaya çalışırken diğer yandan diyet yapmak veya spor yapmak çok cazip gelmiyorsa işte bu yazı tam senin için.

 

Birçoğumuz pek çok şey isteriz ama sadece istemekle kalırız ilk adımları atmaya çalışır ve sonra üşenir bırakırız. Zaman bizim her şeyimiz; yeri geliyor ilacımız oluyor yeri geliyor hastalığın ta kendisi oluyor ve tabi onu verimli kullanmak da bizim elimizde. Bu hayatta pek çok şey aslında bizim elimizde, eğer istiyorsak onu yapmak için uğraşmamız lazım. Her şey yolunda gidiyorken bir an da üzgün hissediyorsanız belki içinizde yapamadıklarınıza dair bir pişmanlık duygusu vardır. Haydı artık hazırsak hem “zaman” detoksuna hem de “yeni bir sen” detoksuna başlayalım:

 

Uyku en etkili ilaçtır: Mesleğim gereği konuyu ilk önce kiloya bağlayacağım; eğer kilo vermek istiyor ve/veya sağlıklı yaşamak istiyorsan düzenli bir uyku periyodunun olması lazım. Yatağına girmeden önce uykunu dağıtacak bütün materyallerden kurtul, telefonunu odanın dışında bırak ve eğer telefonla uyuyarak uyumayı seviyorum diyorsan; kitap oku, zamanını verimli kullanmış ve de gözlerini telefon ışığına maruz kalmaktan kurtarmış olursun. Gerekirse bir uyku ritüeli oluştur. Belki saçını tarayıp yatabilirsin, bir bardak su içip yatabilirsin, duşa girebilirsin vs. kendi ritüelini oluştur bunu her defasında yaparak artık vücuduna uyku vaktinin geldiğinin sinyallerini ver.

 

Erken kalkan erken yol alır demişler : Pek çoğumuz bu işi zaten işi gereği yapıyor. Ama burada püf nokta aynı zamanda erken yatmakta. Saat 12’yi fazla geçirmemeye çalış. Normalde olduğundan 10 dk veya 30 dk hiç fark etmez erken kalkmaya çalış, yataktan çıkmak zor gelse de pek çok şeye daha rahat yetişebileceğin için kendini daha zinde hissedeceksin. Rujunu hızlıca sürüp, topuklularla hızlı adımla yürümemek veya rahat rahat kahvaltı yapıp en enerjik halinle güne başlamak kulağa hoş gelmiyor mu? Ben denedim. Sadece 15 dakika erken kalkıyorum, normalde iş yerinde kahvaltımı yapıyorken artık evde yapıp öyle çıkıyorum, iş yerine geldiğimde ise rahat rahat çay keyfi yapıyorum. İnanın o sabah stresim çok azaldı. Aynı etkiyi görmek istiyorsan sende hemen yarın başla.

 

yaşam, sağlık, saat, zamanBir işi ertelersen bir hayatı ertelersin: Öğrenciyken çoğumuzun yaptığı bir şey vardır; sınavlara 1 hafta önceden çalışmaya başlar, gece gündüz kitapların başından kalkmayız sonuç tabiki genelde hüsran olur. Arkadaşımıza verdiğimiz bir sözü, yapmamız gereken bir işi erteledikçe o an farklı şeylerden 10-15 dakikalığına feragat etmediğimiz için birkaç gün sonra belki de günlerimizi o işleri halletmekle geçirebiliriz. Asla ama asla hiçbir şeyi erteleme ne yapman gerekiyorsa yap ve bitir. Zaten sen yapmasan bile zihnin rahat durmayacaktır çünkü o işi bitirmek için can atıyor olacak. İşte bu yüzden bazen aniden strese kapılıyor olabilirsin. İşleri zamanında yap ve arkana yaslanıp nasıl rahat hissettiğine bir bak.

 

Sadece tek bir şeye odaklan: Ders çalışıyor, bir işi yetiştirmeye çalışıyor veya ev işi yapıyorsun, bir yandan müzik çalıyor, bir yandan telefonla uğraşıyor, bir yandan başkalarına laf atıyorsan 10 dakikalık işi 1 saate bile çıkarabilirsin. Neyi yapman gerekiyorsa sadece onu yap, başka şeylerle uğraşmak o an sana zaman kaybettirmekten başka hiçbir şeye yaramaz, ayrıca yeterince odaklanamadığın için yaptığın işten de zaman geçtikçe sıkılırsın. Örneğin maillerini kontrol etmen gerekiyorsa telefonunu sessize al kendine bir zaman tut ve o zaman içerisinde sadece onunla ilgilen başka hiçbir şeye odaklanma. Zaman dolduğu zaman biraz mola ver başka şeylerle ilgilen ve tekrar zaman tutup işinin başına dön. Normalde bıkarak yaptığın bir şeyi daha kısa sürede daha düzgün bir şekilde bitirdiğin için üzerinden büyük bir yük kalkmış olacak. Yap ve gör.

 

Haftalık, aylık, yıllık planlar hazırla: Hedefi olmayan insan rüzgarda savrulan bir yaprak gibidir, kim nereye çekerse o da oraya gider. Tabii ki günün her dakikasını planlı programlı yaşa demiyorum arada zamansız heyecanların olmalı fakat kendine hedef belirle mutlaka. Örneğin o bir türlü bitiremediğin kitabı bu hafta oku ve bitir, yada arkadaşına verip tutmadığın sözünü bu hafta gerçekleştir. Bu gibi ufak ve büyük hedefler koyup bunları not et ve yaptıkça üzerini çiz. Zamanla yapmak isteyipte zaman bulamadığın pek çok şeyi yapmış olacağını hatta üstüne yenilerini de eklemiş olacağını göreceksin.

 

Sağlığına yatırım yap: Her zaman bu derece genç kalmayacaksın. O yüzden şuan yediğin içtiğin her şey ilerde aleyhinde delil olarak kullanılacaktır 🙂 Hayatına egzersizi mutlaka kat. Gerçekten zamansızsan kısa sürede daha fazla etki yaratacak olan HIIT programlarını dene veya programını sabah ve akşam olarak ikiye böl 10-15 dakikan eminim vardır. (Sabah 10 dakika erken kalkmak için işte sana bir sebep.) Sağlığın en önemli etkeni de sağlıklı beslenmektir. Tüketimlerini mutlaka not al, ne yediğini takip et bir süre sonra daha düzenli beslendiğini göreceksin. Tatlı tabiki yiyeceksin ama ayda ikiyi geçme, geçme ki o tadı unutabilesin ve aslında ne kadar gereksiz bir tad için bu kadar acı çektiğini görebilesin.

 

En büyük yatırım kendine yaptığın yatırımdır: Kurslara git, yeni yerler keşfet, farklı insanlarla takıl, kitap oku, araştır. Hayatta yaşadığın her şeyin bir sebebi olduğuna inanırım hep. Yaşadığın her şey bir deneyim, önemli olan o deneyimi nasıl atlattığın ve ne öğrendiğin. Hiçbir zorluğun altında ezilme üste çıkmaya çalış, sen kalkmaya çalışırsan daha da fazla ezileceğine emin olabilirsin. Teknoloji çağındayız pek çok bilgi parmağının ucunda hiçbir şeyden geri kalma hep kendini geliştir. Yukarıda bahsettiğim plan hazırlama maddesini burada çok güzel kullanabilirsin. Öğrenmek için kendine hedef koy. Ama mutlaka gezip görmeye ve keşfetmeye de vakit ayır. Öğrendikçe kendi doğrularını, kendi değerlerini oluşturmaya başlayacaksın işte o zaman hayatın daha da anlamlanmaya başlayacak. Sevdiğin şeylere daha çok zaman ayır; kendine ayırdığın zaman en kaliteli zamandır bunu unutma. Kendine mutlaka zaman ayır ve sevdiğin şeyleri yap.

 

Düzeltebileceğin konularda şikayetçi olma: Günlük hayatta pek çok şeyden şikayet ediyoruz ama onları düzeltmek içinde bir şey yapmıyoruz. Eğer sende kendin ile ilgili bir şeylerden şikayet ediyorsan artık şikayet etmeyi bırak ve çözüme odaklan. Zamansızlığından şikayetçiysen, işlerin yolunda gitmiyorsa, motivasyonun eksikse otur ve sebeplerini düşün. Gerekirse bir yere yaz ve onları düzeltmek için çaba sarf et, göreceksin daha da rahatlamış olacaksın ve her şey yavaş yavaş yoluna girecek. Ama asla çok çalışıyor olmaktan şikayet etme, hiçbir başarı tesadüf değildir unutma. Mesleğin ne olursa olsun çok çalış, kendine ve mesleğine bol bol bilgi yatırımı yap.

 

bahar_yorgunlugu_sizi_vurmasin_bBaşkalarına göre yaşama:  Herkesin kendine özel bir yaşam standardı, vücut yapısı, algı yapısı, tipi, boyu, karakteri vs. var. Her şey kişiye özel. Kendinizin farkında olursanız eğer yapacağınız pek çok işte de genel yaşamınızda da başarılı olursunuz. Yapabileceklerinizi bilin ve ona göre davranın. Büyük hedefleriniz varsa ona bir anda ulaşmaya çalışmayın, sabırlı olun her gün düzenli olarak hedefinize yaklaşmak için bir adım atarak gidin bir süre sonra koşmaya başlayacaksınız. Bir anda koşarsanız çabuk yorulursunuz unutmayın.

 

 

Yapıcam deme yapıyorum de: Hedefin hayalin her neyse, yarından değil şuandan itibaren başla, zamanını ayarlamak için bahsettiğim yöntemleri kullan unutma işlerini erteledikçe rahatsızlık duyacaksın. Erteledikçe hayatından zaman çalacaksın. Planlı programlı ol ama ufak tefek kaçamakların mutlaka olsun. Farklı yollar, farklı mekanlar dene kötü de olsa dene uzak da olsa yürü ama mutlaka farklı bir deneyimin olsun. Haydi şimdi başla!

Related Posts

Yaz Mevsimi Salata Mevsimi
Cesaretli Ve Atılgan “KOÇ BURCU“
Bahar Detoksu